Disleksija ir kiti mokymosi sunkumai
Kaip atsiranda mokymosi sunkumai?
Kiekvieno iš mūsų smegenys yra unikalios, todėl natūralu, jog smegenys dirba skirtingai, tai vadinama neuroskirtingumu (šį terminą galbūt jau girdėjai angliškai – neurodiversity). Kai kuriems žmonėms šie skirtumai pasireiškia taip, kad gali kilti sunkumų skaitant, rašant, skaičiuojant ar išlaikant dėmesį. Esant tokiems sunkumams dažnai blogėja ir emocinė savijauta, darosi sunkiau mokytis, susiduriama su įvairiomis baimėmis: sulaukti pašaipų iš bendraklasių, mokytojų ir tėvų pastabų, blogo įvertinimo ir panašiai. Kartais, ypač jei neteikiama pagalba, mokytis darosi vis sunkiau ir sunkiau. Todėl yra svarbu žinoti, ką reikėtų daryti ir ko tikėtis, jei susiduri su mokymosi sunkumais.
Yra įvairių mokymosi sutrikimų, dažniausia mokiniai susiduria su šiais:
Kaip dorotis su problema
Mokiniai, kurie patiria mokymosi sunkumus (arba jų tėvai) dažnai gali bijoti mokymosi sutrikimų nustatymo. Tėvams ar mokiniui gali būti baisu, kad sužinoję apie sutrikimą mokytojai kitaip žiūrės į mokinį ar net atskirs nuo klasės. Tačiau svarbu nepamiršti, kad daugelis mokytojų yra pasiruošę padėti, bet tai gali daryti tik sužinoję apie sunkumus, su kuriais susiduria mokinys.
1
Kreipkis pagalbos
2
Mokytojų pagalba
3
Išsamesnis įvertinimas
4
Specialistų rekomendacijos
5
Pritaikomos sąlygos
6
Tavo teisės
Tu turi tokias pačias teises, kaip ir kiekvienas, todėl jei dėl mokymosi sunkumų patiri patyčias ar diskriminaciją svarbu apie tai pranešti patikimam suaugusiam žmogui. Daugiau apie patiriamas patyčias ir ką tokiu atveju daryti gali paskaityti čia: Humoras, konfliktas, ar… patyčios? Kaip atpažinti
Mokymosi sunkumų įvertinimas
Jei žinai, kad tau bus atliekamas mokymosi sunkumų įvertinimas, gali būti tikrai baisu. Apsilankius savo miesto Pedagoginės psichologinės tarnybos svetainėje gali rasti įvairios informacijos tiek apie patį įvertinimą, tiek apie mokymosi sutrikimus, pasižiūrėti, kokie specialistai dirba. Dažniausia įvertinimą atlieka šie Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai: psichologas, logopedas, socialinis pedagogas, specialusis pedagogas, neurologas. Todėl kartais apsilankyti tenka bent jau keturis kartus:
1
pas psichologą, kur atliekamas skirtingų intelekto funkcijų įvertinimas;
2
pas specialųjį pedagogą, kuris nustato žinių, mokėjimų, gebėjimų lygį ir kaip tai atitinka ugdymo programas;
3
pas logopedą, kuris įvertina kalbėjimo ir kalbos sutrikimus, jei tokie yra įtariami;
4
atvykus paskutinį kartą, specialistas pateikia tėvams išsamias išvadas apie vaiko gebėjimų stipriąsias ir silpnąsias puses, rekomenduoja tolimesnius ugdymo būdus ir reikalingą jam pagalbą.
Atmintinė
Mūsų visų smegenys veikia skirtingai, tai vadinama neuroskirtingumu. Gali būti, kad susiduri su mokymosi sunkumais, kurie kyla dėl to, kad tavo smegenys funkcionuoja kiek kitaip.
Susidūrus su mokymosi sunkumais pasikalbėk su patikimu suaugusiuoju – tu turi teisę gauti pagalbos iš mokytojų ir kitų specialistų.
Mokykloje dirbantys specialistai gali rekomenduoti atlikti išsamesnį mokymosi sunkumų įvertinimą. Tai padės geriau suprasti, su kokiais sunkumais susiduri ir kokią pagalbą turėtum gauti.
Jei dėl mokymosi sunkumų patiri patyčias, svarbu apie tai pranešti patikimam suaugusiam žmogui. Daugiau apie tai, ką daryti susidūrus su patyčiomis, gali paskaityti čia.
Skaitomiausi
Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.
„Ne“ reiškia „Ne“. Seksualinė prievarta
Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti tave elgtis taip, kaip nenori. Jeigu manai, kad patyrei seksualinę prievartą, netylėk. Kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, taip pat į Vaikų liniją – mes esame pasiruošę tave išklausyti.
Žodis iš S raidės
Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius.
Nėra namų be dūmų: kaip spręsti konfliktus su tėvais?
Šeimos yra skirtingos ir unikalios. Kai kuriomis dienomis visi šeimos nariai gali sutarti kuo puikiausiai, o kai kuriomis pasitaiko ginčių ar nesusikalbėjimų. Visiškai normalu, kad tarp tėvų ir vaikų iškyla konfliktų – tai gana įprasta šeimos gyvenimo dalis...