• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Disleksija ir kiti mokymosi sunkumai

Disleksija ir kiti mokymosi sunkumai

Jei turi disleksiją arba kitą mokymosi sunkumą, kartais gali būti sunku pamokose ar atliekant namų darbus. Tokios situacijos kelia įvairių sunkių jausmų – Vaikų linijos savanoriai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti kartu ieškoti sprendimų.

Kaip atsiranda mokymosi sunkumai?

Kiekvieno iš mūsų smegenys yra unikalios, todėl natūralu, jog smegenys dirba skirtingai, tai vadinama neuroskirtingumu (šį terminą galbūt jau girdėjai angliškai – neurodiversity). Kai kuriems žmonėms šie skirtumai pasireiškia taip, kad gali kilti sunkumų skaitant, rašant, skaičiuojant ar išlaikant dėmesį. Esant tokiems sunkumams dažnai blogėja ir emocinė savijauta, darosi sunkiau mokytis, susiduriama su įvairiomis baimėmis: sulaukti pašaipų iš bendraklasių, mokytojų ir tėvų pastabų, blogo įvertinimo ir panašiai. Kartais, ypač jei neteikiama pagalba, mokytis darosi vis sunkiau ir sunkiau. Todėl yra svarbu žinoti, ką reikėtų daryti ir ko tikėtis, jei susiduri su mokymosi sunkumais.

Yra įvairių mokymosi sutrikimų, dažniausia mokiniai susiduria su šiais:

dažniausiai pasireiškia ne tik sunkumais taisyklingai ir sklandžiai perskaityti žodžius, bet ir sunkumais susieti raides su garsais, atpažinti žodžius ir suprasti jų prasmę. Disleksija gali paveikti ne tik skaitymą, bet ir gebėjimą rašyti, išreikšti mintis raštu, analizuoti informaciją.
šiam sutrikimui būdingas sunkiai įskaitomas raštas, gali būti sunku perteikti savo mintis raštu, taisyklingai rašyti – daromos rašybos, gramatikos klaidos. Taip pat gali būti sunku formuoti raides, palikti tarpus tarp žodžių, kyla sunkumų, kaip sudėlioti žodžius sakinyje bei sakinius tekste.
pasireiškia sunkumais suprasti skaičius, atlikti veiksmus su skaičiais. Taip šis sutrikimas apima ir sunkumus suprasti kiekių bei tvarkos sąvokas, erdvinį mąstymą bei kasdienius skaičiavimus, pvz., laiko ar pinigų.
jei pasireiškia šis sutrikimas, gali būti sunku atlikti užduotis iki galo, sutelkti dėmesį į detales, laikytis taisyklių klasėje. Vaikams su ADHD būdingas ir impulsyvumas, nesugebėjimas susitelkti ar valdyti aktyvumo lygio, o tai gali trukdyti atlikti užduotis, taip pat laikytis klasės taisyklių, elgesio normų.
TIESA: Jei socialiniuose tinkluose mėgsti dalytis savo nuotraukomis – atmink, kad jos gali būti panaudotos kuriant naujas, netikras nuotraukas. Kartais paaugliai pasakoja, kad aptinka žeminančio ar seksualaus turinio savo nuotraukas, kurių jie patys nefotografavo, nesiuntė ir nekėlė į internetą – tai reiškia, kad kažkas pasinaudodamas išmaniosiomis programėlėmis ar dirbtiniu intelektu ir sukūrė žeminančio turinio nuotraukas bei jas išplatino. Ką gali daryti, siekdama/s apsisaugoti nuo tokių „fake“ nuotraukų – vengti kelti į socialinę mediją daug ir geros kokybės savo nuotraukų, nekelti pernelyg atvirų ar iš įvairių pusių nufotografuotų savo vaizdų. Kuo mažiau internete bus prieinamų geros kokybės tavo nuotraukų – tuo sunkiau bus jas panaudoti sukuriant kokį nors netikrą vaizdą.

Kaip dorotis su problema

Mokiniai, kurie patiria mokymosi sunkumus (arba jų tėvai) dažnai gali bijoti mokymosi sutrikimų nustatymo. Tėvams ar mokiniui gali būti baisu, kad sužinoję apie sutrikimą mokytojai kitaip žiūrės į mokinį ar net atskirs nuo klasės. Tačiau svarbu nepamiršti, kad daugelis mokytojų yra pasiruošę padėti, bet tai gali daryti tik sužinoję apie sunkumus, su kuriais susiduria mokinys.

1

Kreipkis pagalbos

Svarbu kreiptis į savo mokytoją, klasės auklėtoją ar kitą suaugusį, kuriuo pasitiki, ir išsakyti sunkumus su kuriais susiduri. Pirmiausia pagalbą turėtų teikti tavo mokyklos darbuotojai.

2

Mokytojų pagalba

Mokytojai gali konsultuotis su kitais švietimo pagalbos specialistais, pavyzdžiui, mokyklos psichologu ar logopedu, kad galėtų tau suteikti tinkamą pagalbą.

3

Išsamesnis įvertinimas

Gali būti, kad mokykloje dirbantys specialistai rekomenduos atlikti išsamesnį įvertinimą. Nors iš pradžių tai gali skambėti gąsdinančiai, tačiau papildomas įvertinimas padės geriau suprasti, su kokiais konkrečiais mokymosi sunkumais susiduri ir kaip geriau tau padėti.

4

Specialistų rekomendacijos

Kai yra nustatomi mokymosi sunkumai ar sutrikimai specialistai teikia rekomendacijas mokytojams ir tėvams, gali būti sudaromas individualus mokymosi planas. Pagalbą tau ir tavo šeimai gali teikti ir kitos įstaigos nei mokykla, pavyzdžiui sveikatos priežiūros įstaigose gali gauti papildomą psichologinę ir logopedinę pagalbą.

5

Pritaikomos sąlygos

Mokiniui gali būti pritaikomos pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ar brandos egzaminų sąlygos. Pavyzdžiui, pratęsiamas užduočių laikas, panašių raidžių painiojimas ar netaisyklingas raidžių rašymas nelaikomas klaidomis ir panašiai. Svarbu suprasti, kad taip suteikiamos lygios galimybės mokiniams atsiskaitymų metu: dėl skirtingo mūsų smegenų veikimo vieniems mokiniams ilgiau užtrunka perskaityti tekstą ar užrašyti atsakymus, tačiau tai nereiškia, kad tokių mokinių pasiekimai yra prastesni.

6

Tavo teisės

Tu turi tokias pačias teises, kaip ir kiekvienas, todėl jei dėl mokymosi sunkumų patiri patyčias ar diskriminaciją svarbu apie tai pranešti patikimam suaugusiam žmogui. Daugiau apie patiriamas patyčias ir ką tokiu atveju daryti gali paskaityti čia: Humoras, konfliktas, ar… patyčios? Kaip atpažinti

Mokymosi sunkumų įvertinimas

Jei žinai, kad tau bus atliekamas mokymosi sunkumų įvertinimas, gali būti tikrai baisu. Apsilankius savo miesto Pedagoginės psichologinės tarnybos svetainėje gali rasti įvairios informacijos tiek apie patį įvertinimą, tiek apie mokymosi sutrikimus, pasižiūrėti, kokie specialistai dirba. Dažniausia įvertinimą atlieka šie Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai: psichologas, logopedas, socialinis pedagogas, specialusis pedagogas, neurologas. Todėl kartais apsilankyti tenka bent jau keturis kartus:

1

pas psichologą, kur atliekamas skirtingų intelekto funkcijų įvertinimas;

2

pas specialųjį pedagogą, kuris nustato žinių, mokėjimų, gebėjimų lygį ir kaip tai atitinka ugdymo programas;

3

pas logopedą, kuris įvertina kalbėjimo ir kalbos sutrikimus, jei tokie yra įtariami;

4

atvykus paskutinį kartą, specialistas pateikia tėvams išsamias išvadas apie vaiko gebėjimų stipriąsias ir silpnąsias puses, rekomenduoja tolimesnius ugdymo būdus ir reikalingą jam pagalbą.

Atmintinė

Mūsų visų smegenys veikia skirtingai, tai vadinama neuroskirtingumu. Gali būti, kad susiduri su mokymosi sunkumais, kurie kyla dėl to, kad tavo smegenys funkcionuoja kiek kitaip.

Susidūrus su mokymosi sunkumais pasikalbėk su patikimu suaugusiuoju – tu turi teisę gauti pagalbos iš mokytojų ir kitų specialistų.

Mokykloje dirbantys specialistai gali rekomenduoti atlikti išsamesnį mokymosi sunkumų įvertinimą. Tai padės geriau suprasti, su kokiais sunkumais susiduri ir kokią pagalbą turėtum gauti.

Jei dėl mokymosi sunkumų patiri patyčias, svarbu apie tai pranešti patikimam suaugusiam žmogui. Daugiau apie tai, ką daryti susidūrus su patyčiomis, gali paskaityti čia.

Naudingos nuorodos

Skaitomiausi

1992 1333 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content