Kai kyla mintys apie savižudybę
Daugybei žmonių kartais kyla minčių apie savižudybę. Galbūt ir tu šiuo metu jautiesi vieniša/s ar niekam nereikalinga/s, išgyveni didelį vidinį skausmą ar tuštumą, svarstai, kokia prasmė toliau gyventi.
Mintys apie savižudybę
Iš kur jos?
Paprastai žmogui kyla minčių apie nenorą gyventi,
Kaip vandens sklidina stiklinė – lašas po lašo ji pasidaro pilna, kol galiausiai vanduo ima lietis per kraštus.
Panašiai yra ir su mūsų sunkiais jausmais ir patyrimais – kai jų susikaupia labai daug ir nerandame būdų sunkius jausmus išreikšti ar paramos įveikti kilusius sunkumus, tada ir pasijuntame neviltyje, iš kurios vienam išeiti gali būti sunku.
Kreipkis pagalbos!
Tad pirmas žingsnis, kurį svarbu žengti, apėmus nevilčiai ir kilus mintims apie savižudybę – pasikalbėti su kuo nors apie savo savijautą. Pokalbis gali padėti bent šiek tiek „ištuštinti stiklinę“ ir palengvinti tavo savijautą.
Skambink į Vaikų liniją telefonu 116 111 arba rašyk savanoriui pokalbiais internetu.
O jei reikiamu momentu Vaikų linija yra nepasiekiama – atmink, kad yra vietų, kur gali kreiptis pagalbos visą parą.
Tai Jaunimo linija 8 800 28888 bei skubi pagalba 112.
Kaip dar gali
sau padėti:
1
Venk būti viena/s
Mintys apie savižudybę dažnai sustiprėja būnant vienam/ai. Pagalvok, kaip gali kuo daugiau laiko praleisti su kitais žmonėmis – gal išeiti pasivaikščioti su draugu, eiti į vietas, kur yra daugiau žmonių. Jei šiuo metu negali išeiti – paskambink kam nors, su kuo gali pasikalbėti apie savo jausmus ir mintis.
2
Užsiimk veiklomis,
3
Patrauk nuo savęs daiktus,
4
Pagalvok apie dalykus,
kurie tau padėdavo anksčiau. Tikėtina, kad iki šio momento jau esi išgyvenęs tam tikrų sudėtingų laikotarpių ar krizių. Pagalvok, kas tau padėdavo juos įveikti anksčiau ir stenkis panaudoti tau suveikusius būdus.
5
Susikurk savo saugumo planą
Mintys apie savižudybę neretai kartojasi, tad svarbu iš anksto apgalvoti, kas tau padėtų pasijusti geriau, kai vėl kils minčių apie norą numirti. Susikurk savo saugumo planą kuriame gali atsirasti:
- telefono numeriai žmonių, su kuriais gali pasikalbėti, kai mintys apie savižudybę stiprėja;
- veiklos, kurios gali padėti atsitraukti nuo minčių apie savižudybę;
- tau brangių žmonių nuotraukos ir prisiminimai, kurie stiprina norą gyventi ir įvairūs kiti dalykai.
6
Atmink, kad mintys
apie savižudybę yra praeinančios – tad svarbu šį laiką išbūti su kitų žmonių parama, kol pasijusi bent šiek tiek geriau.
Žmonės, galvojantys apie savižudybę dažniausiai ne nori numirti, o tiesiog nežino, kaip gyventi susidariusioje situacijoje ir dėl to mato savižudybę kaip išeitį iš susidariusių sunkumų. Tai reiškia, kad apie savižudybę svarstantis žmogus nuolat balansuoja kaip svarstyklėse tarp noro gyventi ir minčių apie savižudybę. Kalbėdamas apie savo savijautą ir kylančias savižudiškas mintis, tu gali vėl persverti svarstykles į noro gyventi pusę. Žinojimas, kad ateityje tikrai gali būti lengviau ir šviesiau, gali padėti tau išbūti savižudybės krizę.
Mitai

Dr. Paulius Skruibis
Mitas: jei žmogus nori nusižudyti – jis tą ir padarys, niekas negali jam padėti
Žmonėms, galvojantiems apie savižudybę, įmanoma padėti įveikti sunkumus.
Vieniems mintys apie savižudybę yra trumpalaikis dalykas – jos atsiranda labai sunkioje gyvenimo situacijoje. Tačiau, kai reikalai pagerėja, mintys praeina. Kitus žmones mintys apie savižudybę lydi labai ilgą laiką, pavyzdžiui visą paauglystę. Tada gali atrodyti, kad nėra jokios išeities, mintys apie savižudybę niekada nesibaigs. Toks įspūdis gali susidaryti ir aplinkiniams, ypač, jei žmogus ne tik galvoja apie savižudybę, bet ir save žaloja ar mėgina nusižudyti.
Tačiau visuomet yra žmonių, kurie gali padėti. Pagalbos specialistai (psichologai ir psichiatrai) yra kaip žemėlapio kūrėjai, padedantys rasti išeitį iš problemų labirinto. Jie gali padėti atrasti būdų, kaip jaustis geriau ir išmokti tvarkytis su sunkumais. Dauguma žmonių su tinkama pagalba sėkmingai įveikia sunkumus.
Mitas: žmonės nusižudo be jokių išankstinių ženklų. Tie, kurie nori nusižudyti, daro tą tyliai, o ne kalbėdami apie savo norą nusižudyti.
Yra ženklų, kurie rodo, kad žmogus galvoja apie savižudybę.
Dauguma žmonių, kurie galvoja apie savižudybę, vienu ar kitu būdu praneša apie tai. Kartais jie tai sako tiesiai, pavyzdžiui, „aš nusižudysiu“. Kartais jie kalba užuominomis, pavyzdžiui, sakydami, kad jie tik sukelia problemų kitiems, arba kad kitiems būtų geriau be jų. Ženklus apie savižudybę galima pastebėti ir iš pasikeitusio žmogaus elgesio, pavyzdžiui, jei paauglys pradeda gerti, tampa piktesnis arba atstumia savo draugus.
Ne visada lengva suprasti šiuos ženklus. Kartais tik po mėginimo nusižudyti ar net savižudybės, suprantame, kad žmogus turėjo tokių minčių. Niekas negali visiškai tiksliai suprasti kitų žmonių minčių, bet jeigu pasidarė neramu dėl draugo ar kito žmogaus, geriau tai aptarti. Kalbėkis su suaugusiais, patikimais draugais, arba tiesiog paklausk žmogaus: „Ar kada nors jautiesi taip blogai, kad galvoji apie savižudybę?“
Jei žmogus atsako teigiamai, labai svarbu paskatinti jį ieškoti pagalbos. Tai gali būti pokalbis su tėvais, mėgstamu mokytoju ar psichologu. Nepažadėk laikyti paslapties apie savižudiškas mintis, nes tai gali būti gyvybės ir mirties klausimas. Reikia ieškoti patikimų žmonių pagalbos, kad padėtų tokioje rimtoje situacijoje.
Mitas: jei žmogus kalba (ar rašo socialiniuose tinkluose) apie norą numirti – tai nėra rimta, greičiausiai jis taip tik prašo dėmesio.
Jeigu žmogus kalba apie savižudybę, verta į tai reaguoti rimtai.
Kai kas nors kalba arba rašo socialiniuose tinkluose apie norą nusižudyti, sunku pasakyti, kiek tai yra rimta. Tačiau tai nereiškia, kad žmogus tiesiog nori dėmesio. Kartais tai yra būdas pasidalinti savo problemomis ir liūdesiu. Tai gali būti pagalbos šauksmas, o galbūt žmogus jaučiasi vienišas ir nori pasijausti svarbus. Galų gale ir pačiam žmogui gali būti sunku suprasti, ko jis iš tiesų nori. Bet kuriuo atveju, jei kas nors kalba apie savižudybę, tai reikia priimti rimtai.
Todėl niekada nevertėtų nuvertinti tokių žinučių kaip vien dėmesio prašymo. Tai, kas mums atrodo nesvarbu, kitiems gali būti labai rimta. Visada reikia rimtai žiūrėti į bet kokius pranešimus apie savižudybę. Svarbu kalbėtis su žmogumi ir aptarti jo mintis bei jausmus. Net jei kartais atrodo, kad tai yra lyg koks žaidimas, rimtas požiūris rodo, kad ši tema yra svarbi ir negali būti ignoruojama.
Rimtas požiūris nereiškia, kad visą atsakomybę reikia užsikrauti ant savo pečių. Galima ir verta klausti žmogaus, ar jis rimtai galvoja apie savižudybę. Taip pat padedame, jei išklausome jo sunkumus. Bet taip pat labai svarbu ieškoti tolimesnės pagalbos: pasikalbėti su suaugusiais, kreiptis į pagalbos specialistus (psichologus ir psichiatrus), kad žmogus gautų reikalingą pagalbą ir palaikymą.
Mitas: yra viena savižudybės priežastis (pavyzdžiui, „nori žudytis dėl nelaimingos meilės“, „draugas galvoja apie savižudybę, nes tėvai jo niekur neišleidžia“).
Ketinimas nusižudyti atsiranda, kai susideda daug įvairių sunkumų.
Kartais gali atrodyti, kad yra tik viena priežastis, kodėl žmogus nori nusižudyti, pavyzdžiui, dėl nelaimingos meilės arba todėl, kad tėvai niekur neišleidžia. Bet iš tikrųjų, viskas nėra taip paprasta. Įsivaizduok stiklinę, į kurią pili vandenį. Kiekvienas lašas yra kaip viena problema arba sunkumas gyvenime. Stiklinė vis pildosi ir pildosi, kol galiausiai vienas paskutinis lašas ją perpildo, ir vanduo pradeda lietis per kraštus. Tas paskutinis lašas gali atrodyti kaip vienintelė priežastis, dėl ko vanduo išsiliejo, bet iš tikrųjų visa stiklinė buvo pilna.
Taip ir su savižudybėmis. Kartais mes matome tik tą „paskutinį lašą“, pavyzdžiui išsiskyrimą su draugu ar problemas su tėvais. Tada galvojame, kad tai ir yra vienintelė priežastis. Bet dažniausiai yra daugybė dalykų, kurie kaupėsi ilgą laiką. Žinoma, tas paskutinis lašas irgi yra svarbus – tai gali būti postūmis, kuris verčia žmogų imtis drastiškų veiksmų.
Todėl svarbu atsiminti, kad jei kažkas galvoja apie savižudybę, vadinasi, tai kaupėsi ilgą laiką ir svarbu į tai reaguoti rimtai – kalbėtis ir ieškoti suaugusiųjų bei specialistų (psichologų ir psichiatrų) pagalbos.
Atmintinė
Skaitomiausi
Netektis – kai tuštuma viduje
Kas yra netekties jausmas? Išties sudėtinga apsakyti – kaip apibūdinti jausmą, kai tarsi tuščia viduje. Pats pavadinimas labai taikliai pateikia užuominą: netektis – tai, ką išgyvename, kai kažko netenkame.
Baimė. Kaip su ja išbūti?
Baimė – tai jausmas, kuris gali užklupti visai netikėtai ir lygiai taip pat netikėtai pradingti. Bet gali ir užsibūti. Nesvarbu, ar baimę jaučiame trumpesnį ar ilgesnį laiką – buvimas su ja labai sekina, vargina ir neleidžia mums užsiimti įprastomis veiklomis, tarsi užgožia kitus jausmus, trukdo ramiai mąstyti.
Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose
Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.
Kaip sugyventi su broliu ar sese
Turėti brolį ar sesę gali būti puikus patyrimas, o gali atrodyti kaip nuolatinė kančia. Taip jau yra, kad brolių ir seserų mes negalime pasirinkti – jie tiesiog yra mūsų šeimos nariai.
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.
Disleksija ir kiti mokymosi sunkumai
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.
Žodis iš S raidės
Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius.
Kas padeda gerai jaustis internete? 9 gero gyvenimo internete taisyklės
Jeigu reikėtų ateivį iš kitos planetos išmokyti naudotis internetu – ką patartum? Internetas labai palengvina gyvenimą ir kelia daugybę puikių emocijų. Tik reikia šiek tiek pasistengti, kad nemalonūs dalykai internete neužgožtų gerųjų, o jeigu taip nutinka, surasti, kas padės atlaikyti.
Nėra namų be dūmų: kaip spręsti konfliktus su tėvais?
Šeimos yra skirtingos ir unikalios. Kai kuriomis dienomis visi šeimos nariai gali sutarti kuo puikiausiai, o kai kuriomis pasitaiko ginčių ar nesusikalbėjimų. Visiškai normalu, kad tarp tėvų ir vaikų iškyla konfliktų – tai gana įprasta šeimos gyvenimo dalis...
Panikos atakos
Kai susiduriame su labai stipriu nerimu arba baime, mūsų organizmas gali labai jautriai į tai sureaguoti ir parodyti tokių reakcijų į nerimą, kurių mes visiškai nesitikėjome ir net negalėjome numanyti. Tokios stiprios reakcijos vadinamos panikos priepuoliais arba paniko atakomis.
Nerimas. Kaip jį prisijaukinti?
Nerimas – tai jausmas, kurį ne iš karto atpažįstame: galime užtrukti, kol suprantame, kas su mumis vyksta ir ką mes jaučiame. Nerimas gali būti užslėptas, nestiprus, bet gali ir labai stipriai pasireikšti ir taip trikdyti mūsų kasdienei veiklai. Jei jauti nerimą ar kyla klausimų, abejonių dėl sustiprėjusių, slegiančių jausmų – gali kreiptis į Vaikų liniją ir papasakoti, kaip jautiesi. Jausmai palengvėja, kai jais pasidaliji.
Egzaminų ir atsiskaitymų nerimas – kaip jį įveikti?
Natūralu, kad tai, kas tau svarbu, gali kelti kažkiek nerimo. Visgi, didelis nerimas gali varginti ir trukdyti. Jeigu susiduri su slogiais jausmais artėjant egzaminams ar atsiskaitymams – Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti.
Kaip atsispirti bendraamžių spaudimui?
Daugybei žmonių kartais kyla minčių apie savižudybę. Galbūt ir tu šiuo metu jautiesi vienišas ar niekam nereikalingas, išgyveni didelį vidinį skausmą ar tuštumą, svarstai, kokia prasmė toliau gyventi.
Rūkymas – eksperimentas, kurio geriau neįgyvendinti
Rūkymo tema yra itin aktuali ir sudėtinga. Neretai rūkymą jaunuoliai asocijuoja su laisve, pasitenkinimu, maištu ir pan. Kartais rūkyti paskatina smalsumas, noras pritapti prie draugų, atrodyti labiau suaugusiu, subrendusiu ar ieškančiu nusiraminimo būdo.
Tyrinėjant savo seksualumą: seksualinė orientacija
Seksualumas yra neatsiejama žmogaus tapatybės dalis. Paauglystės metu vykstantis savo seksualumo atradimas ir tyrinėjimas gali kelti įvairių jausmų ir iššūkių.
Elektroninės patyčios: ar įmanoma jas sustabdyti?
Patyčios gali vykti pačiose įvairiausiose vietose – mokykloje, būrelyje, kompiuterinių žaidimų pokalbių kambariuose ar socialiniuose tinkluose. Kitaip tariant – bet kur, kur renkasi tavo bendraamžiai.
Tavo kūnas nuostabus: mylėk save tokį/-ią, koks/-ia esi!
Mūsų kūnai yra nuostabūs ir sudėtingi tarsi įvairūs techniniai mechanizmai, apie kuriuos galbūt esi skaitęs enciklopedijose ar straipsniuose.
Susirasti draugą/-ę – misija (ne)įmanoma
Draugystė – nepaprastai įdomi, kupina atradimų patirtis. Turbūt kiekvienas norime turėti tikrą draugą/-ę. Kita vertus, ne visuomet taip paprasta atrasti tikrą draugą. O kartais prireikia laiko, kol jį atrandame.
Kai maistas tampa priešu, o ne draugu
Kiekvienas iš mūsų kažkuo skiriamės nuo kitų. Skiriamės veido bruožais, ūgiu, plaukų ilgiu, kūno sudėjimu... ir tai yra visiškai natūralu. Tiesa, natūralu yra ir tai, kad kartais žmogui gali norėtis kažką savo išvaizdoje pakeisti ar panaikinti. Sunkumai kyla tuomet, kai pradedama galvoti, kad yra privaloma būti lieknesniu, pasiekti tam tikrų kūno formų, kad būtum pakankamas sau ir kitiems ir pradedama laikytis dietų, riboti maistą ar kitaip perdėtai rūpintis savo išvaizda. Toks elgesys gali sukelti ar būti nulemtas valgymo sutrikimų.
Kai mokytis sunku
Nors mokymasis yra įdomus ir vertingas procesas, kartais jis gali būti tikrai nelengvas. Kai mokytis nesiseka, gali pajusti įvairius jausmus: pyktį, liūdesį ar nusivylimą. Nelik su šiais jausmais vienas. Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimų.
Humoras, konfliktas, ar… patyčios? Kaip atpažinti
Niekas neturi teisės iš tavęs tyčiotis ar kaip nors tave žeminti. Jei tu ar tavo bendraamžiai patiria patyčias ir nori pasitarti, ką daryti – Vaikų linijos savanoriai pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimus.
Alkoholis – tau (ne) brolis?!
Alkoholis yra psichoaktyvi medžiaga, kuri gali sukelti fizinę ir psichologinę priklausomybę. Net ir nedidelis alkoholio vartojimas paveikia tavo mąstymą bei jausmus. Svarbu, kad žinotum apie pavojus, kuriuos gali sukelti alkoholio vartojimas. Remiantis faktais yra lengviau priimti tinkamą ir atsakingą sprendimą.
Tėvai skiriasi. Kuo aš čia dėta/s?!
Jei vieną dieną tavo tėvai tau pasakė, kad ketina skirtis ir gyventi atskirai, tau gali kilti įvairiausių jausmų ir klausimų. Natūralu, kad gali jaustis pasimetęs ar išgyventi įvairias emocijas. Svarbu, kad atmintumei, tu dėl skyrybų nesi kalta/s. Skiriasi tavo tėvai – vyras ir žmona, tačiau tu vis tiek turi tą patį tėtį ir mamą.
Šeimos švenčių išgyvenimo ABC
Kiekviena šeima yra unikali. Kai kurios šeimos itin gausios, kai kurias sudaro keli asmenys. Kiekviena šventė yra unikali. Tad nenuostabu, kad net ir tos pačios šventės, skirtingose šeimose atrodo visiškai skirtingai. Neretai šeimos šventės tampa ypatingais ir svarbiais momentais, kai artimiausi žmonės susirenka ir dalijasi džiaugsmu. Visgi šeimos šventės gali ne tik praturtinti mūsų kasdienybę, bet ir kelti įvairiausių iššūkių ar sudėtingų, slogių jausmų.