• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Kaip sau padėti, kai kyla mintys apie savižalą?

Kaip sau padėti, kai kyla mintys apie savižalą?

Mes visi gyvenime susiduriame su įvairiais sunkiais jausmais, tačiau kartais tokie jausmai gali būti ypač stiprūs ir varginantys, būna sunku su tuo tvarkytis. Galbūt šiuo metu tu esi tokioje situacijoje, kuri tau kelia daug skausmo ir kyla minčių apie savęs žalojimą. Vaikų linijos savanoriai yra pasiruošę tavęs išklausyti telefonu ar internetu.

Įspėjimas: jei jau esi susidūręs su savižala – šis straipsnis gali suveikti kaip „trigeris“ ir tau sukelti sunkių jausmų.
Jei taip nutiktų – būtinai pasikalbėk apie kilusius jausmus su patikimu žmogumi ar Vaikų linijos konsultantu.

Kodėl kai kurie žmonės žalojasi?

Savižala  yra tyčinis skausmo kėlimas sau.

Savižala nebūtinai yra bandymas nusižudyti – kai kurie jauni žmonės savižalą naudoja siekdami tvarkytis su intensyviomis ar sudėtingomis emocijomis. Žmonės, kurie save žaloja, gali būti patyrę patyčias ar diskriminaciją, netektį, santykių problemas ar skyrybas, smurtą, ligas ar negalią. Kokios bebūtų priežastys ar situacijos, dėl kurių kyla mintys apie savižalą – žinok, kad yra kitų, tavęs nežalojančių būdų sau padėti.

Taip siekiama tvarkytis su sunkiomis ir skausmingomis emocijomis. Pavyzdžiui, kai patiriamos patyčios, susidūrus su problemomis romantiniuose santykiuose.

Kai kurie žmonės tai naudoja, kaip būdą išreikšti patiriamus sudėtingus ir sunkiai suprantamus jausmus. Savižala siekiama jausti fizinį skausmą ir taip bent trumpam nukreipiamas dėmesys nuo emocinio skausmo.

Žmogus save žalodamas gali siekti parodyti, kad jam yra reikalinga pagalba, kai negali jos prašyti kitaip. Pavyzdžiui, kai žmogus patiria fizinį ar seksualinį smurtą.

Savižala gali būti siekiama pajusti kontrolę savo gyvenime, ypač kai susiduriama su dalykais, kurių negalima kontroliuoti: egzaminai, skyrybos, skurdas ar griežtos tėvų taisyklės.

Laikinas palengvėjimas

Nors atrodo, kad savęs žalojimas atneša palengvėjimą, tačiau šis palengvėjimas netrunka ilgai. Pradinis palengvėjimo jausmas neišsprendžia patiriamų sunkių emocijų priežasties. Savižala gali tik padidinti emocinę kančią: save žalojantys žmonės dažnai susiduria su gėdos ir kaltės jausmu, o tai tik pablogina esamą situaciją. Savižalos elgesys dažnai yra slepiamas nuo šeimos narių ir draugų, tai taip pat nepadeda spręsti kilusių sunkumų. Yra kitų būdų, kurie gali padėti susitvarkyti su sunkumais be savęs žalojimo, skirtingiems žmonėms veikia skirtingi metodai.

Gali sau padėti

Jei kyla minčių apie savižalą arba jau esi save žalojęs/usi, gali sau padėti:

1

Pasikalbėk

Pasikalbėk su žmogumi, kuriuo pasitiki, apie tai, kaip jautiesi. Svarbu pasidalyti jausmais ir aplinkybėmis, kurios tau kelia minčių apie savižalą – tai padės kitam tave suprasti. Tam gali pasirinkti tau priimtiną būdą: galbūt paprasčiau yra parašyti laišką ar žinutę, o tik vėliau susitikti ir pakalbėti gyvai. Gali būti, kad pirma kito žmogaus reakcija bus šokas, baimė ar net pyktis, tačiau svarbu nepamiršti, kad šios emocijos kyla dėl to, kad tam žmogui tu rūpi ir jis nori tau padėti. Jei nenori ar jauti, kad negali pasikalbėti su niekuo iš savo aplinkos, visada gali kreiptis į Vaikų liniją.

2

Pasirūpink savo aplinka

Pašalink iš savo miegamojo ir kitų lengvai prieinamų erdvių visus pavojus – aštrius daiktus, peilius ir pan.

3

Kreipkis pagalbos

Jei jauti, kad rizika susižaloti yra didelė, kreipkis pagalbos į specialistus. Gali kreiptis į savo šeimos gydytoją ar tiesiog polikliniką: medicinos specialistai nukreips tave ten, kur gausi tinkamą medicininę ir psichologinę pagalbą.

Vietoj savęs žalojimo

Pakeisk savęs žalojimą ar mintis apie savižalą kita veikla:

1

Pyktį gali išreikšti įvairia fizine veikla

Jei save žaloji, nes pyksti – pyktį gali išreikšti įvairia fizine veikla. Pavyzdžiui, bėgiodama/s, darydama/s kokius nors aktyvius fizinius pratimus, plėšydama/s, glamžydama/s ar mėtydama/s popierių, laužydama/s šakeles, su susuktu laikraščiu daužydama/s durų rėmą, šaukdama/s, verkdama/s ar įlįsdama/s į šaltą dušą.

2

Pasikalbėk, klausyk muzikos

Jei jautiesi nevertinga/s, nekenti savęs, pamėgink pasikalbėti, susitikti su draugu ar kitu tau svarbiu žmogumi, pasiklausyti mėgstamos muzikos, rašyti dienoraštį, užsiimti mėgstama kūrybine veikla. Jaučiant kontrolės gyvenime trūkumą gali padėti tokios veiklos, kurias gali lengvai užbaigti, pavyzdžiui suorganizuoti susitikimą su draugais, sudėlioti dėlionę, išplauti kambario grindis ar susitvarkyti stalčių.

3

Būk artimųjų rate

Kai norisi pabėgti nuo savo gyvenimo ar sunkios situacijos, stenkis būti šalia žmonių, kurie tau svarbūs ir brangūs, su kuriais jautiesi gerai, pabandyk užsiimti mėgstama menine veikla, rankdarbiais, pabandyk kvėpavimo pratimus, kurie padėtų susikoncentruoti į savo kūną, pavyzdžiui, naudojantis Ramu ar Pauzė programėlėmis.

4

Piešk ant savo kūno

Jei noras save žaloti yra labai stiprus, pamėgink piešti ant savo kūno raudonu rašikliu tose vietose, kur paprastai save žaloji, tas vietas patepti kremu, įlįsti į šaltą arba karštą dušą, valgyti citriną arba kramtyti ledo gabaliukus – taip pasiekiamas šoko efektas, kuris galėtų padėti jaustis geriau. Taip pat gali pabandyti atidėti savęs žalojimą bent kažkokiam trumpam laiko intervalui: pabandyti 15 minučių savęs nežaloti, tada dar 15 minučių ir t. t.

Atmintinė

Savižala gali tik padidinti emocinę kančią – yra kitų būdų, kurie gali padėti susitvarkyti su kilusiais sunkumais.
Nelik viena/s su mintimis apie savižalą – kreipkis pagalbos į artimą žmogų ar Vaikų liniją.
Pasirūpink savo saugumu – patrauk daiktus, kuriais gali mėginti save žaloti.
Užsiimk veiklomis, kurios gali padėti atsitraukti nuo minčių apie savižalą: mėgstama kūrybine veikla, sportu, muzikos klausymu ir panašiai.

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content