Kaip sugyventi su broliu ar sese?
Tikriausiai apie brolių ir sesių santykius tau yra tekę girdėti visokių žinučių. Kai kas sako, kad natūralu broliams ir sesėms bendrauti „kaip šuniui su kate“. Kiti sako, kad „kraujo ryšys svarbiausia“ ir jei prireikia paramos ar pagalbos – visų pirma, padės šeimos nariai. O mes manome, kad tiesa yra kažkur per viduriuką. Broliai ir sesės gali puikiai sutarti ir būti komanda, bet taip pat gali pyktis ir konfliktuoti. Gali vienose situacijose pasikliauti vienas kitu, o kitose – kreiptis pagalbos į draugus. Sunku nuneigti, kad brolių ir sesių ryšys yra ypatingas – tai yra žmonės, kuriuos dažnai pažįstame visa gyvenimą, kuriuos matome daugybėje skirtingų situacijų, su kuriais mus sieja šeimos taisyklės, ritualai, prisiminimai.
Nuo ko priklauso santykiai tarp brolių ir sesių?
Nuo amžiaus skirtumo.
Nuo temperamento
Nuo brolio ar sesės elgesio su tavimi.
Nuo tėvų elgesio su jumis
Neretai skirtingi vaikai šeimoje susiduria su skirtingais tėvų lūkesčiais bei skirtingu tėvų elgesiu ir tai veikia jų tarpusavio santykius. Matyt, vienokie santykiai su broliu ir sese bus, jei tau atrodys, kad tėvai su abiem jumis elgiasi panašiai ir kitokie santykiai, jeigu atrodys, kad tėvai daugiau dėmesio skiria broliui ar sesei arba tau kelia didesnius lūkesčius nei broliui ar sesei.
Svarbu, kad žinotumei, jog brolių ir sesių santykiai turi pačių įvairiausių spalvų ir yra natūralu su broliu ir sese draugauti, konfliktuoti, kažkuo nepasidalinti, kartu regzti ką nors smagaus, o kartais – vengti vienas kito draugijos. Svarbiausia, kad santykiuose nepatirtumei smurto ir skriaudos iš savo brolio ar sesės. Jei susidūrei su kokiu nors smurtu – pasidomėk, kaip gali tas situacijas spręsti.
Kaip spręsti konfliktus su broliais ar seserimis?
Konfliktai yra visiškai natūrali tarpusavio santykių dalis. Bet susipykti su broliais ir seserimis yra visai kitaip nei susipykti su draugais. Nors ginčai dažniausia kyla dėl tų pačių priežasčių: nuomonių nesutapimo, neįsiklausymo, emocijų, dėmesio trūkumo ar gausos. Tačiau su broliu ar sese mus sieja daug kasdieninių rutinų, įpročių, veiklų, kurios taip pat gali būti konfliktų priežastimis. Pavyzdžiui, nesutariate, kuris pirmas sės prie kompiuterio pažaisti, ar vėl išsiskiria nuomonės, kieno eilė šįkart plauti indus. Jei su draugais galite vengti dalykų, kurie kelia įtampą ar nesutarimus, su broliais ar sesėmis tą padaryti sunkiau – juk vis tiek kažkaip turite sugyventi po vienu stogu.
1
Papasakyk ir išgirsk
2
Atsitraukite
3
Ieškokite sprendimo kartu
Svarbu, kad ir tu pasakytumei, kaip siūlai spręsti situaciją ir brolis ar sesė turėtų tam progą. Galima ne tik pasiūlyti sprendimą, bet ir pasakyti jo stipriąsias puses ar pavyzdžius, naudą broliui / sesei.
4
Nusileiskite
3
Darbų grafikas
4
Kvieskitės pagalbos
Konfliktus išspręsti galima
Jei brolis ar sesė tave erzina
- Pirmiausia pamėgink suprasti brolio ar sesės elgesio priežastis – ar tave tyčia erzina, ar tau tiesiog nepatinka tam tikras jo/jos elgesys. Pavyzdžiui, kai gerokai jaunesnis brolis ar sesė ima tavo daiktus ar penktą kartą kviečia pažaisti su tomis pačiomis Lego kaladėlėmis – tai gali nepatikti, tačiau tikriausiai jis ar ji nenori tavęs erzinti, o nori kartu leisti laiką ar tiesiog smalsu pačiupinėti vyresnio brolio ar sesės daiktus. Tačiau jei brolis ar sesė net ir prašomi to nedaryti vis tiek ima tavo daiktus, vadina tave nemaloniais žodžiais, ar sugadina kažką tau brangaus – tai yra netinkamas elgesys ir svarbu, kad ieškotumei būdų jį sustabdyti.
- Aiškiai pasakyk broliui ar sesei, koks elgesys tau nepatinka ir paprašyk liautis.
- Pamėgink susitarti su broliu ar sese, pavyzdžiui, pasakyk, kad dabar tu nenori su juo ar ja žaisti, bet galėsi pažaisti vakare.
- Papasakok tėvams, jei jauti, kad susitarti nepavyksta, o dėl brolio ar sesės elgesio jautiesi įsitempęs/usi ar susierzinęs/usi.
Atmintinė
Skaitomiausi
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.
Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.
„Ne“ reiškia „Ne“. Seksualinė prievarta
Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti tave elgtis taip, kaip nenori. Jeigu manai, kad patyrei seksualinę prievartą, netylėk. Kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, taip pat į Vaikų liniją – mes esame pasiruošę tave išklausyti.
Žodis iš S raidės
Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius.