• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Kaip sugyventi su broliu ar sese

Kaip sugyventi su broliu ar sese?

Turėti brolį ar sesę gali būti puikus patyrimas, o gali atrodyti kaip nuolatinė kančia. Taip jau yra, kad brolių ir seserų mes negalime pasirinkti – jie tiesiog yra mūsų šeimos nariai. Todėl suprantama, kad santykiai su broliais ir sesėmis kelia daug įvairiausių jausmų – nuo bendrumo, šilumos ir meilės iki pavydo ar pykčio. Jei santykiuose su broliu ar sese išgyveni įtampą, neteisybės jausmą ar kartais taip pyksti, kad atrodo galėtum tam broliui ar sesei „galvą nurauti“ – nelaikyk šių jausmų savyje ir pasikalbėk su kuo nors. Pavyzdžiui, su Vaikų linijos savanoriu.

Tikriausiai apie brolių ir sesių santykius tau yra tekę girdėti visokių žinučių. Kai kas sako, kad natūralu broliams ir sesėms bendrauti „kaip šuniui su kate“. Kiti sako, kad „kraujo ryšys svarbiausia“ ir jei prireikia paramos ar pagalbos – visų pirma, padės šeimos nariai. O mes manome, kad tiesa yra kažkur per viduriuką. Broliai ir sesės gali puikiai sutarti ir būti komanda, bet taip pat gali pyktis ir konfliktuoti. Gali vienose situacijose pasikliauti vienas kitu, o kitose – kreiptis pagalbos į draugus. Sunku nuneigti, kad brolių ir sesių ryšys yra ypatingas – tai yra žmonės, kuriuos dažnai pažįstame visa gyvenimą, kuriuos matome daugybėje skirtingų situacijų, su kuriais mus sieja šeimos taisyklės, ritualai, prisiminimai.

Nuo ko priklauso santykiai tarp brolių ir sesių?

Nuo pačių įvairiausių dalykų, pavyzdžiui:

Nuo amžiaus skirtumo.

Tikėtina, kad su panašaus amžiaus broliu ar sese turėsi daugiau bendrų interesų nei su 10 metų jaunesniu/e ar vyresniu/e.

Nuo temperamento

Nors ir augate vienoje šeimoje, tačiau kiekvienas tikriausiai esate skirtingas. Jei vieno būdas greitas, o kito lėtas, vienas mėgsta viską apgalvoti, kitas – kuo greičiau veikti, tokie skirtumai gali kelti įvairiausių iššūkių tarpusavio bendravui. Bet gali ir nekelti – juk kartais skirtumai taip smagiai papildo vienas kitą.

Nuo brolio ar sesės elgesio su tavimi.

Broliai ir sesės gali būti labai mieli, o gali varyti iš proto. Natūralu, kad sunku būti su broliu ar sese, kurie tave erzina, stengiasi užgauti ar nuolatos su tavimi konkuruoja dėl tėvų dėmesio. O kartais nelengva, jei jauti, kad tau norisi erdvės, o brolis ar sesė yra prilipę ir nuolat nori būti kartu.

Nuo tėvų elgesio su jumis

Neretai skirtingi vaikai šeimoje susiduria su skirtingais tėvų lūkesčiais bei skirtingu tėvų elgesiu ir tai veikia jų tarpusavio santykius. Matyt, vienokie santykiai su broliu ir sese bus, jei tau atrodys, kad tėvai su abiem jumis elgiasi panašiai ir kitokie santykiai, jeigu atrodys, kad tėvai daugiau dėmesio skiria broliui ar sesei arba tau kelia didesnius lūkesčius nei broliui ar sesei.

Svarbu, kad žinotumei, jog brolių ir sesių santykiai turi pačių įvairiausių spalvų ir yra natūralu su broliu ir sese draugauti, konfliktuoti, kažkuo nepasidalinti, kartu regzti ką nors smagaus, o kartais – vengti vienas kito draugijos. Svarbiausia, kad santykiuose nepatirtumei smurto ir skriaudos iš savo brolio ar sesės. Jei susidūrei su kokiu nors smurtu – pasidomėk, kaip gali tas situacijas spręsti.

Kaip spręsti konfliktus su broliais ar seserimis?

Konfliktai yra visiškai natūrali tarpusavio santykių dalis. Bet susipykti su broliais ir seserimis yra visai kitaip nei susipykti su draugais. Nors ginčai dažniausia kyla dėl tų pačių priežasčių: nuomonių nesutapimo, neįsiklausymo, emocijų, dėmesio trūkumo ar gausos. Tačiau su broliu ar sese mus sieja daug kasdieninių rutinų, įpročių, veiklų, kurios taip pat gali būti konfliktų priežastimis. Pavyzdžiui, nesutariate, kuris pirmas sės prie kompiuterio pažaisti, ar vėl išsiskiria nuomonės, kieno eilė šįkart plauti indus. Jei su draugais galite vengti dalykų, kurie kelia įtampą ar nesutarimus, su broliais ar sesėmis tą padaryti sunkiau – juk vis tiek kažkaip turite sugyventi po vienu stogu.

1

Papasakyk ir išgirsk

Bandymas ne tik pasakyti savo tiesą, bet ir išgirsti kitą pusę. Pokalbio metu svarbu ne kaltinti kitą, bet pasakyti, kas tau kelia įtampą ir sunkumą, įvardinti savo jausmus.

2

Atsitraukite

Jei emocijos tokios stiprios, kad sunku vienas kitą girdėti – trumpam atsitraukite nuo situacijos ir grįžkite prie jos sprendimo vėliau.

3

Ieškokite sprendimo kartu

Svarbu, kad ir tu pasakytumei, kaip siūlai spręsti situaciją ir brolis ar sesė turėtų tam progą. Galima ne tik pasiūlyti sprendimą, bet ir pasakyti jo stipriąsias puses ar pavyzdžius, naudą broliui / sesei.

4

Nusileiskite

Turėki omenyje, kad ne visada pavyksta taip išspręsti nesutarimą, kad abu būtų patenkinti. Tada vienas iš galimų sprendimo variantų – paeiliui „nusileisti“, t.y. jei šįkart priimate tavo siūlomą sprendimą, kitą kartą priimkite brolio ar sesės pasiūlymą. Arba derėkis pasiūlydama(s) broliui ar sesei kokį nors papildomą „prizą“, jei jis sutiks su tavo sprendimu.

3

Darbų grafikas

Jei pastebite, kad yra pasikartojančios konfliktinės situacijos – kam ir vėl eilė vesti šunį į lauką, kas šįkart valo grindis – jų kiekį galite sumažinti su broliu ar sese sudarydami išankstinį tokių darbų grafiką.

4

Kvieskitės pagalbos

Jei vieniems susitarti nepavyksta – kvieskitės pagalbos. Gal tėvai sutiktų jums patarpininkauti ir padėti susitarti?

Konfliktus išspręsti galima

Nepamiršk, kad esant abipusiam norui, galima išspręsti konfliktus. O kiekvienas išspręstas konfliktas įtvirtina svarbius įgūdžius, kurių vėliau prireiks ir kitose situacijose, pavyzdžiui, bendraujant su draugais. Svarbiausia pažinti save, savo jausmus ir būti nuoširdžiam/iai, atviram /ai bei išklausyti šalia esantį.

Jei brolis ar sesė tave erzina

Atmintinė

Natūralu, kad brolių ir sesių santykiuose kyla įvairių jausmų – tiek smagių, tiek nemalonių.
Konfliktai su broliais ar sesėmis yra natūrali bendravimo dalis, svarbu bandyti juos spręsti neskaudinant vienas kito ir išgirstant visas konfliktuojančias puses.
Jei brolis ar sesė tave erzina ir pačiam nesiseka sustabdyti šį elgesį – būtinai kreiptis pagalbos į tėvus.

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content