Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose
Patyčios – tai įvairus agresyvus elgesys, kurio tikslas yra pažeminti ir įskaudinti kitą žmogų. Būdama/s mokykloje, internete ar kitoje vietoje, kur yra bendraamžių, su patyčiomis gali susidurti įvairiai – tapdama/s žeminančio elgesio taikiniu, stebėdama/s patyčias ar pati / pats pažemindama/s kitą.
Nesvarbu, kuriame vaidmenyje atsidūrei – žinok, kad gali kreiptis į Vaikų liniją, jei dėl patyčių jautiesi blogai, kyla klausimų, kaip elgtis ar nežinai, kuo gali padėti sau arba kitam žmogui.
Kokie yra tie patyčių vaidmenys?
Jei paklausčiau tavęs, ar žinai, kas yra patyčios – greičiausiai atsakytumei teigiamai.
Tikriausia sunku surasti vaiką ar paauglį, kuris nebūtų vienokiu ar kitokiu būdu susidūręs su patyčiomis, nes tai elgesys, sutinkamas bene kiekvienoje mokykloje ar didesnėje vaikų grupėje. Kartais atrodo, kad sprendžiant patyčių situacijas yra svarbu surasti ir kažkaip nubausti tą žmogų, kuris tyčiojosi ir suteikti pagalbą tam, kuris patyrė patyčias. Taip, tikrai svarbu surasti skriaudėją ir nukentėjusįjį arba patyčių taikinį. Tačiau to negana.
Patyčios
yra grupinis elgesys ir jos dažniausia vyksta ten, kur yra grupė vaikų ar paauglių. Tai reiškia, kad neretai skriaudėjas yra ne vienas, o turi savo palaikymo komandą, be to – yra visa grupė vaikų ar paauglių stebėtojų, matančių patyčių situaciją ir įvairiai į tai reaguojančių.
Kodėl svarbu žinoti apie skirtingus
vaidmenis patyčių situacijoje?
Nepriklausomai nuo vaidmens, visi, esantys patyčių situacijoje, yra jos dalyviai. O jei dalyvauji – vadinasi, gali daryti pokytį.
Skriaudėjas arba patyčių iniciatorius
tai vaikas, kuris sumano ir pradeda tyčiotis iš kito vaiko, taip pat stengiasi įtraukti į patyčias ir kitus. Neretai skriaudėjai yra keli, nes būnant keliese turima daugiau jėgos ir galios, o patyčias patiriančiam vaikui sunkiau pasipriešinti.
Patyčių taikinys arba nukentėjęs
vaikas, prieš kurį elgiamasi agresyviai, kuris žeminamas ar skaudinamas. Patyčias patiriantis vaikas neretai jaučiasi vienišas, nes patyčių situacijose nesulaukia kitų žmonių palaikymo.
Stebėtojai
vaikai, paaugliai, kurie mato vykstančias patyčias. Dažniausiai jie aktyviai neprisideda prie patyčių inicijavimo, bet jų reakcijos gali prisidėti prie to, kad patyčios tęsis ir toliau. Pavyzdžiui, jei stebėtojai juokiasi iš žeminančio juokelio – skriaudėjams tai yra paskatinimas ir toliau elgtis žeminančiai. Jei stebėtojai nepritaria patyčioms ar bando jas sustabdyti – tai yra parama patyčias patiriančiam vaikui ir jis jaučiasi geriau, nes mato, jog nėra vienas.
Jei tapai patyčių taikiniu.
Patirti žeminantį elgesį yra skaudi ir nemaloni patirtis. Labai svarbu, kad neliktum viena/s su tau kylančiais jausmais ir ieškotum tave palaikančių žmonių. O daugiau idėjų, kaip gali reaguoti į žeminantį elgesį rasi straipsnyje „Humoras, konfliktas ar patyčios – kaip atpažinti?”
Jei stebi patyčias
Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.
1
Parodyk nepritarimą patyčioms
2
Nesityčiok, nors taip elgiasi tavo draugai.
3
Pranešk suaugusiesiems
4
Būk draugiška/s vaikui, kuris patiria patyčias
5
Paragink pasipasakoti
Įskaudinai kitą?
1
Parodyk nepritarimą patyčioms
2
Natūralu, kad kyla įvairių jausmų
3
Jausti ≠ pasielgti
Jei jaučiamės pikti, susierzinę – svarbu tai įsisąmoninti ir atrasti būdų, kaip su šiais jausmais išbūti neįskaudinant kito. Galime būti labai pikti – bet tai nereiškia, kad turime pyktį išreikšti smurtu. O kaip galima valdyti savo pyktį gali paskaityti štai čia.
4
Pamėgink suprasti, ką tau duoda žeminantis elgesys
Neretai žeminantis elgesys yra naudojamas kaip būdas pasijausti galingu/a, gauti bendraamžių dėmesio ar tiesiog pritapti prie grupės. Apgalvok kritiškai, ar tikrai kito žmogaus žeminimas ir įžeidinėjimas yra vienintelis būdas jaustis galingu/a ar pritapti prie bendraamžių? Neabejoju, kad gali rasti ir kitų būdų pasiekti tau rūpimus tikslus.
5
Sustok → atsitrauk → dar kartą pagalvok
Atmintinė
Skaitomiausi
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.
Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.
„Ne“ reiškia „Ne“. Seksualinė prievarta
Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti tave elgtis taip, kaip nenori. Jeigu manai, kad patyrei seksualinę prievartą, netylėk. Kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, taip pat į Vaikų liniją – mes esame pasiruošę tave išklausyti.
Žodis iš S raidės
Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius.