• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose

Kurią pusę pasirinksi tu? Skirtingi vaidmenys patyčių situacijose

 Patyčios – tai įvairus agresyvus elgesys, kurio tikslas yra pažeminti ir įskaudinti kitą žmogų. Būdama/s mokykloje, internete ar kitoje vietoje, kur yra bendraamžių, su patyčiomis gali susidurti įvairiai – tapdama/s žeminančio elgesio taikiniu, stebėdama/s patyčias ar pati / pats pažemindama/s kitą.

Nesvarbu, kuriame vaidmenyje atsidūrei – žinok, kad gali kreiptis į Vaikų liniją, jei dėl patyčių jautiesi blogai, kyla klausimų, kaip elgtis ar nežinai, kuo gali padėti sau arba kitam žmogui.

Kokie yra tie patyčių vaidmenys?

Jei paklausčiau tavęs, ar žinai, kas yra patyčios – greičiausiai atsakytumei teigiamai.
Tikriausia sunku surasti vaiką ar paauglį, kuris nebūtų vienokiu ar kitokiu būdu susidūręs su patyčiomis, nes tai elgesys, sutinkamas bene kiekvienoje mokykloje ar didesnėje vaikų grupėje. Kartais atrodo, kad sprendžiant patyčių situacijas yra svarbu surasti ir kažkaip nubausti tą žmogų, kuris tyčiojosi ir suteikti pagalbą tam, kuris patyrė patyčias. Taip, tikrai svarbu surasti skriaudėją ir nukentėjusįjį arba patyčių taikinį. Tačiau to negana. 

Patyčios

yra grupinis elgesys ir jos dažniausia vyksta ten, kur yra grupė vaikų ar paauglių. Tai reiškia, kad neretai skriaudėjas yra ne vienas, o turi savo palaikymo komandą, be to – yra visa grupė vaikų ar paauglių stebėtojų, matančių patyčių situaciją ir įvairiai į tai reaguojančių.

Kodėl svarbu žinoti apie skirtingus
vaidmenis patyčių situacijoje?

Nepriklausomai nuo vaidmens, visi, esantys patyčių situacijoje, yra jos dalyviai. O jei dalyvauji – vadinasi, gali daryti pokytį.

Skriaudėjas arba patyčių iniciatorius

tai vaikas, kuris sumano ir pradeda tyčiotis iš kito vaiko, taip pat stengiasi įtraukti į patyčias ir kitus. Neretai skriaudėjai yra keli, nes būnant keliese turima daugiau jėgos ir galios, o patyčias patiriančiam vaikui sunkiau pasipriešinti. 

Patyčių taikinys arba nukentėjęs

 vaikas, prieš kurį elgiamasi agresyviai, kuris žeminamas ar skaudinamas. Patyčias patiriantis vaikas neretai jaučiasi vienišas, nes patyčių situacijose nesulaukia kitų žmonių palaikymo. 

Stebėtojai

vaikai, paaugliai, kurie mato vykstančias patyčias. Dažniausiai jie aktyviai neprisideda prie patyčių inicijavimo, bet jų reakcijos gali prisidėti prie to, kad patyčios tęsis ir toliau. Pavyzdžiui, jei stebėtojai juokiasi iš žeminančio juokelio – skriaudėjams tai yra paskatinimas ir toliau elgtis žeminančiai. Jei stebėtojai nepritaria patyčioms ar bando jas sustabdyti – tai yra parama patyčias patiriančiam vaikui ir jis jaučiasi geriau, nes mato, jog nėra vienas. 

Jei tapai patyčių taikiniu.

Patirti žeminantį elgesį yra skaudi ir nemaloni patirtis. Labai svarbu, kad neliktum viena/s su tau kylančiais jausmais ir ieškotum tave palaikančių žmonių. O daugiau idėjų, kaip gali reaguoti į žeminantį elgesį rasi straipsnyje „Humoras, konfliktas ar patyčios – kaip atpažinti?”

Jei stebi patyčias

Galbūt pats nepatiri patyčių, bet pažįsti skriaudžiamą vaiką ir svarstai, ar galėtumei ką nors pakeisti. Tikrai taip! Tu gali padėti sustabdyti patyčias.

1

Parodyk nepritarimą patyčioms

Tai vienas iš paprastų būdų prisidėti prie to, kad patyčių tavo aplinkoje būtų mažiau. Nepritarimą galima garsiai įvardyti: „Jūs dabar tyčiojatės, tai visai nejuokinga“. Pasitraukimas iš situacijos irgi rodo nepritarimą skriaudėjo veiksmams. Pasitraukti iš situacijos yra geriau, negu tiesiog stovėti ir tyliai stebėti patyčias.

2

Nesityčiok, nors taip elgiasi tavo draugai.

Lengva prisijungti prie kitų vaikų ir priekabiauti prie ko nors, kas yra silpnesnis. Nesityčiodama/s parodysi skriaudėjams, kad galima elgtis ir kitaip.

3

Pranešk suaugusiesiems

Yra tokių situacijų, kai bandymas apginti skriaudžiamą vaiką gali kelti grėsmę pačiam gynėjui. Tokiu atveju būtina įvertinti situaciją ir suprasti, ko gali sulaukti, jeigu bandysi priešintis ir stabdyti patyčias. Jeigu situacija nėra palanki įsikišti, kur kas verčiau kreiptis pagalbos į suaugusiuosius: mokytojus, tėvus ar kitus, kurie galėtų padėti sustabdyti patyčias.

4

Būk draugiška/s vaikui, kuris patiria patyčias

Parodyk jam, kad matai, kas jam vyksta ir kad tai tau rūpi. Jei gali, pasistenk dažniau būti su juo – skriaudėjams bus sunkiau tyčiotis, kai jis bus ne vienas.

5

Paragink pasipasakoti

Paragink vaiką, kuris patiria patyčias, pasipasakoti kam nors: suaugusiajam ar kitam žmogui, kuriuo jis pasitiki.

Įskaudinai kitą?

Jei taip nutiko ir tu skaitai šį tekstą – vadinasi, ir pats jautiesi nesmagiai dėl savo žeminančio elgesio, ieškai atsakymų, ką gali daryti kitaip. Tikriausia nerasime nei vieno žmogaus, kuris per savo gyvenimą nebūtų pasakęs pikto ar įžeidaus žodžio kitam žmogui. Svarbiausia atpažinti, kai pažeminame kitą žmogų ir sukeliam jam skausmą, ieškoti galimybių, kaip atlyginti sukeltą žalą ir stengtis keisti savo elgesį.

1

Parodyk nepritarimą patyčioms

Tai vienas iš paprastų būdų prisidėti prie to, kad patyčių tavo aplinkoje būtų mažiau. Nepritarimą galima garsiai įvardyti: „Jūs dabar tyčiojatės, tai visai nejuokinga“. Pasitraukimas iš situacijos irgi rodo nepritarimą skriaudėjo veiksmams. Pasitraukti iš situacijos yra geriau, negu tiesiog stovėti ir tyliai stebėti patyčias.

2

Natūralu, kad kyla įvairių jausmų

Mes nuolat esame apsupti jausmų – kartais juos įsisąmoninam, kartais – ne. Tačiau jausmai veikia mūsų elgesį. Kartais žeminantis elgesys yra naudojamas kaip sunkių emocijų „nuleidimo“, „išveikimo“ būdas – patys jaučiamės susierzinę, pikti ir įžeidžiame kitą žmogų, norėdami pasijusti geriau. Svarbu atminti: visi jausmai yra natūralūs ir turime teisę juos jausti. Tačiau mes patys pasirenkame, kaip tuos jausmus išreikšti – svarbu juos išreikšti taip, kad nesužeistume kito žmogaus.

3

Jausti ≠ pasielgti

Jei jaučiamės pikti, susierzinę – svarbu tai įsisąmoninti ir atrasti būdų, kaip su šiais jausmais išbūti neįskaudinant kito. Galime būti labai pikti – bet tai nereiškia, kad turime pyktį išreikšti smurtu. O kaip galima valdyti savo pyktį gali paskaityti štai čia.

4

Pamėgink suprasti, ką tau duoda žeminantis elgesys

Neretai žeminantis elgesys yra naudojamas kaip būdas pasijausti galingu/a, gauti bendraamžių dėmesio ar tiesiog pritapti prie grupės. Apgalvok kritiškai, ar tikrai kito žmogaus žeminimas ir įžeidinėjimas yra vienintelis būdas jaustis galingu/a ar pritapti prie bendraamžių? Neabejoju, kad gali rasti ir kitų būdų pasiekti tau rūpimus tikslus.

5

Sustok → atsitrauk → dar kartą pagalvok

Jei kyla impulsas padaryti kažką nemalonaus kitam, labai padeda trumpas atsitraukimas nuo situacijos ir pagalvojimas – ko aš siekiu? Kas man iš to, kad paerzinsiu kitą? Kaip jausčiausi pats / pati, jei mane erzintų dėl tokių priežasčių?

Atmintinė

Patyčios – grupinis veiksmas, jose visada dalyvauja grupė vaikų.
Patyčiose visada būna skriaudėjas, taikinys ir stebėtojai.
Nesvarbu, kokiame vaidmenyje atsidūrei – tu esi situacijos dalyvis. O jei dalyvauji – gali daryti pokytį.

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content