• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!

Naujas šeimos narys.
Būk pasiruošęs!

Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje. Ir nors šeimos pagausėjimas dažnai apibūdinamas kaip džiugus įvykis, visgi naujo šeimos nario atsiradimas gali sukelti pačių įvairiausių jausmų – nuo džiaugsmo ir jaudulio iki nerimo, pavydo, pykčio. Tai visiškai normalu. Juk artėja pokyčių metas.

Pokyčių metas – visi jausmai yra
normalūs ir svarbūs

Natūralu, kad naujojo brolio ar sesės gimimas į šeimą atneš pačių įvairiausių pokyčių. Tikėtina, kad keisis tavo tėvų, galbūt ir tavo rutina, namuose atsiras naujų daiktų, galbūt teks pakeisti savo kambarį ar juo dalytis su naujuoju šeimos nariu. Tikėtina, kad tėvai ieškos naujų būdų, kaip padalyti savo dėmesį tau ir mažyliui. Gali nutikti ir taip, kad tėvai bus pavargę, suirzę, susirūpinę labiau nei įprastai, gali kartais atrodyti, kad jie tave pamiršo. Svarbu atminti, kad ir tėvams šis naujas etapas yra neįprastas, reikalaujantis daugiau energijos, pastangų. Nepaisant to, kad galbūt tėvams nepavyksta savo meilės tau parodyti tokias pačiais būdais, kaip ir anksčiau – jie vis tiek tave myli.

Tad visiškai normalu, kad tiek laukiant naujojo brolio ar sesės, tiek jam gimus išgyveni daug skirtingų jausmų. Gali apimti didelis džiaugsmas ir atsakomybės jausmas – juk būsi tu vyresnėlis/ė. Gali kilti baimė, nes nebeaišku, kaip toliau viskas vyks; pyktis ir pavydas, nes dalį savo laiko tėvai skirs mažyliui. Gali jaustis užmirštas. O kartais pavargęs, suirzęs, nes esant kūdikiui namuose yra sunkiau atrasti ramią vietą ir pailsėti.

Ką daryti sužinojus, kad į šeimą
netrukus atkeliaus naujas brolis ar sesė?

Štai keletas idėjų, kurios gali padėti tau lengviau prisitaikyti prie pokyčių ir rasti būdų, kaip naujo šeimos nario atėjimą padaryti teigiama patirtimi.

1

Domėkis!

Visiškai normalu sužinojus, kad šeimą netrukus papildys naujas brolis ar sesė, kyla gausybė klausimų: kada? Kaip pasikeis namuose buitis? Kas rūpinsis naujuoju šeimos nariu? Ką galvoja tėvai? Kur gyvens mažylis ir pan. Pasilikus su šiais klausimais vienam/ai gali pasidaryti itin neramu.Jeigu kyla klausimų – užduok juos tėvams. Jie geriausiai tau galės atsakyti. Na, o jeigu nedrąsu kalbėtis su tėvais, gali kreiptis į suaugusiuosius, kuriais pasitiki (pvz., seneliai, dėdės, tetos, draugų tėvai, mokytojai ar pan.) Na, o žinant atsakymus paprastai pasidaro kiek ramiau.

2

Pasikalbėk apie savo jausmus.

Kaip jau buvo paminėta – iš tiesų naujo šeimos nario laukimo periodu kyla pačių įvairiausių jausmų. Kartais vienam/ai su jais išbūti būna sudėtinga. Nelik vienumoje su tuo, ką jauti! Pasikalbėjus jausmai pasidaro aiškesni, labiau suprantami, pavyksta atrasti sveikų būdų išreikšti savo jausmus. Tave išklausyti gali artimieji ar kiti suaugusieji, kuriais pasitiki. Taip pat, gali paskambinti ar parašyti mums, Vaikų linijai.

3

Įsitrauk į pasiruošimo procesą.

Naujasis brolis ar sesė gali atnešti nemažai pasiruošimo darbų. Na, o tavo pagalba gali būti itin vertinga. Galbūt gali padėti tvarkyti kambarį, rinktis drabužėlius ar kitus daiktus, kurių reikės mažyliui. Įsitraukimas į šį procesą padės jaustis svarbiam/ai ir reikalingam/ai, be to, tai gali būti smagi ir jaudinanti patirtis. Bendras darbas su šeima stiprina ryšius ir leidžia lengviau prisitaikyti prie naujų pokyčių.

4

Apgalvok ir susikurk naują rutiną.

Su mažylio atėjimu į šeimą, tavo kasdienybė gali šiek tiek pasikeisti. Galbūt turėsi daugiau padėti tėvams arba gausi naujų užduočių namuose, todėl suplanuota rutina padės lengviau prisitaikyti prie naujos situacijos ir jaustis geriau. Pasistenk iš anksto apgalvoti ir suplanuoti savo laiką taip, kad rastum laiko tiek naujoms pareigoms, tiek savo pomėgiams ir veikloms.

5

Stenkis būti kantrus/i ir supratinga/s.

Pirmieji mėnesiai su naujuoju šeimos nariu gali būti ypatingai intensyvūs ir galbūt varginantys. Mažylis gali dažnai verkti, reikalauti daug dėmesio ir priežiūros. Būk kantrus tiek su juo, tiek su tėvais. Šis laikotarpis yra laikinas ir netrukus padėtis stabilizuosis. Tavo kantrybė ir supratingumas padės visai šeimai lengviau pereiti per šį naujo etapo pradžios laikotarpį.

6

Rask laiko sau.

Naujo šeimos nario laukimo laikotarpiu ir gimus naujam broliui ar sesei nepamiršk pasirūpinti savimi ir savo poreikiais. Nors šeimoje atsiranda naujų pareigų, svarbu, kad rastum laiko veikloms, kurios tau teikia džiaugsmą ir atsipalaidavimą. Gal tai skaitymas, sportas, laikas su draugais, mėgstamas hobis ar kita maloni veikla. Laikas sau padeda geriau jaustis, pailsėti, atsipalaiduoti, pasisemti naujų jėgų.

Atmintinė

Naujo brolio ar sesės laukimas, gimimas, įvaikinimas ar globa yra naujas, pilnas įvairiausių pokyčių etapas, kuris tiek iš tavęs, tiek iš tėvų gali pareikalauti daugiau pastangų, energijos. Svarbiausia – atsimink, kad esi svarbi šeimos dalis ir tavo jausmai bei nuomonė yra vertinami.

Sužinojus apie naują šeimos narį visiškai normalu jausti pačius įvairiausius jausmus nuo džiaugsmo, jaudulio iki nerimo, pykčio, pavydo.

Pasikalbėk. Normalu, kad tau kils daugybė klausimų, jausiesi pasimetęs/usi ir pan. Svarbu, kad su savo jausmais ir mintimis neliktum viena/s. Pasikalbėk su kuo nors, kuo pasitiki: tėvais, artimuoju, draugu ar susisiek su Vaikų linijos savanoriu telefonu 116 111, susirašinėjant pokalbiais internetu.

Skaitomiausi

Daugybei žmonių kartais kyla minčių apie savižudybę. Galbūt ir tu šiuo metu jautiesi vienišas ar niekam nereikalingas, išgyveni didelį vidinį skausmą ar tuštumą, svarstai, kokia prasmė toliau gyventi.

Rūkymo tema yra itin aktuali ir sudėtinga. Neretai rūkymą jaunuoliai asocijuoja su laisve, pasitenkinimu, maištu ir pan. Kartais rūkyti paskatina smalsumas, noras pritapti prie draugų, atrodyti labiau suaugusiu, subrendusiu ar ieškančiu nusiraminimo būdo.

Patyčios gali vykti pačiose įvairiausiose vietose – mokykloje, būrelyje, kompiuterinių žaidimų pokalbių kambariuose ar socialiniuose tinkluose. Kitaip tariant – bet kur, kur renkasi tavo bendraamžiai.

Kai mokytis sunku 

Nors mokymasis yra įdomus ir vertingas procesas, kartais jis gali būti tikrai nelengvas. Kai mokytis nesiseka, gali pajusti įvairius jausmus: pyktį, liūdesį ar nusivylimą. Nelik su šiais jausmais vienas. Vaikų linijos konsultantai yra pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimų.

2560 1713 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content