• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Nėra namų be dūmų: kaip spręsti konfliktus su tėvais? 

Nėra namų be dūmų: kaip spręsti konfliktus su tėvais?

Šeimos yra skirtingos ir unikalios. Kai kuriomis dienomis visi šeimos nariai gali sutarti kuo puikiausiai, o kai kuriomis pasitaiko ginčių ar nesusikalbėjimų. Visiškai normalu, kad tarp tėvų ir vaikų iškyla konfliktų – tai gana įprasta šeimos gyvenimo dalis. Nors konfliktų su tėvais išvengti ir neįmanoma, tačiau jie neturėtų vykti nuolatos, būti destruktyvūs, žalingi. Nesutarimus galima spręsti taip, kad abi pusės liktų suprastos ir neįskaudintos.

Konfliktai su tėvais

Kai kuriose situacijose turėti skirtingą nuomonę nei tėvai yra normalu. Juk visi esame skirtingi! Vis gi, kai nesutarimai virsta piktais ginčais ar kartojasi itin dažnai, tai gali turėti neigiamos įtakos tavo emocinei gerovei. Tad gebėjimas konstruktyviai spręsti konfliktus yra galimybė pagerinti bendravimo įgūdžius, kurti tvaresnį ir artimesnį ryšį su tėvais bei puoselėti savo psichikos sveikatą.

Ką daryti iškilus konfliktui su tėvais?

1

Savo nuomonę ir argumentus išsakyk pagarbiai.

Kilus konfliktui neretai jį lydi ir intensyvios emocijos. Ima ir nutinka taip, kad pasakome, ko nenorime, pakeliame balsą, vartojame nepagarbią kalbą ir pan. Tokiu atveju susikalbėti tampa tik sudėtingiau. Naudinga savo nuomonę stengtis išsakyti ramiai, pagarbiai. Tuomet pašnekovui, šiuo atveju – tėvams, bus paprasčiau tave suprasti.

2

Įvardyk savo jausmus.

Kaip jau buvo paminėta, nesutarimų su tėvais metu gali kilti įvairių jausmų: pyktis, liūdesys, nusivylimas, beviltiškumas, baimė, nerimas, apatija ir pan. Pasidalijimas jausmais gali padėti tėvams geriau suprasti tave, situaciją, jos svarbumą.

3

Padaryk pauzę.

Kartais konfliktai tampa itin intensyvūs. Kyla daug stiprių jausmų, darosi sudėtinga aiškiai mąstyti, pagarbiai išsakyti savo mintis. Tokiu atveju naudinga iš konflikto šiek tiek atsitraukti ir skirti laiko nusiraminti. Tą gali padaryti atsigeriant vandens, išsimaudant duše, klausant patinkančios muzikos, išeinant pasivaikščioti gryname ore ar užsiimant kita, tave raminančia veikla. Žinoma, labai svarbu informuoti tėvus, kad tau reikalinga trumpa pauzė.

4

Skirk laiko ir dėmesio išgirsti tėvų argumentus.

Konfliktų metu neretai esame įsitikinę savo teisumu ir pokalbio metu net nesiklausome to, ką mums norima pasakyti. Tokiais atvejais itin sunku suprasti, dėl ko kilo konfliktas. Tad visuomet verta dėmesingai išklausyti ir tėvų argumentų, pasistengti suprasti, ką jie bando pasakyti. Galbūt kaip tik tai atves prie situacijos sprendimo.

5

Atsiprašyk.

Visi klystame. Tad jeigu konflikto metu supratai, kad visgi suklydai, svarbu tą pripažinti ir įvardyti, o jeigu reikia – ir atsiprašyti. Nuoširdus atsiprašymas gali padėti išsaugoti artimą ir pagarbų santykį su tėvais.

6

Kreipkis pagalbos.

Gali pasitaikyti ir tokių situacijų, kai konflikto su tėvais išspręsti nebepavyksta. Tokiu atveju svarbu, kad kreiptumeisi pagalbos. Tau padėti gali kiti suaugusieji, kuriais pasitiki, pvz., seneliai, tetos, kaimynai ir pan., specialistai (psichologai, socialiniai darbuotojai ir pan.). Taip pat, pasikalbėti apie kilusį konfliktą su tėvais gali ir paskambinęs ar parašęs Vaikų Linijai.

Kaip kurti ryšį su tėvais?

Konfliktai neretai palieka pėdsaką nesutariančių pusių santykyje. Tad svarbu ne tik sklandžiai išspręsti konfliktą, bet ir skirti laiko bei pastangų puoselėti ryšį su tėvais. Tai puiki proga sutvirtinti šeimos santykį. Taip pat esant artimesniam ryšiui yra lengviau ir drąsiau atvirai išsakyti savo mintis, jausmus.

1

Skirk laiko nusiraminti.

Kaip ir paminėta anksčiau, nei konflikto sprendimas, nei bandymas atkurti santykį su tėvais nebus sėkmingas, jeigu tai bus daroma su intensyviomis emocijomis. Svarbu paskirti laiko nusiraminti, net ir po konflikto išsprendimo. Nurimus jausmams ir mintis sudėliojus į vietas, lengviau galvoti apie tolimesnius veiksmus, pvz., kaip toliau bendrauti su tėvais, ką daryti, kad šis konfliktas nepaliktų neigiamo pėdsako jūsų santykyje.

2

Atleisk / priimk atsiprašymą.

Kartais net ir po išspręsto konflikto jaučiamės užgauti, nuvilti, įskaudinti ir pan. Pasitaiko ir situacijų, kuomet tėvai supranta klydę, atsiprašo. Kartais nėra lengva priimti jų atsiprašymą ar atleisti. Visgi nuoskaudų kaupimas gali tapti žalingu tiek tavo emocinei gerovei, tiek santykiui su tėvais. Atsiprašymas ir atleidimas yra žingsnis į priekį. Jis parodo tėvų atvirumą pripažįstant klydus ir siekį susitaikyti. Atsiprašymo priėmimas ar atleidimas jokiu būdu nereiškia pralaimėjimo. Tai tarsi taško padėjimas ir nauja pradžia.

3

Praleiskite kokybiško laiko drauge.

Kokybiškas laikas drauge yra itin efektyvus būdas kuriant ryšį su tėvais. Leidžiant laiką kartu galima labiau pažinti vieni kitus. Pavyzdžiui, sužinoti kuo gyvena tėvai, kaip jie jausdavosi būdami tavo amžiaus, kokių sunkumų jiems kildavo, kaip jie spręsdavo konfliktus su savo tėvais. Na, o geresnis šeimos narių pažinimas padeda ir sudėtingose situacijose empatiškiau reaguoti, geriau suprasti jų išsakomą poziciją. Taip pat, laikas drauge ugdo bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius.

4

Pasikalbėk su tėvais.

Jeigu jautiesi saugiai, naudinga ir verta su tėvais pasikalbėti ir pasidalyti kokios mintys, jausmai kyla galvojant apie jūsų santykį. Gali įvardyti, kokį lūkestį jūsų ryšiui turi, ko trūksta, kad jūsų santykis būtų artimesnis ir pan. Tai leistų tėvams geriau tave suprasti ir tiksliau atliepti tavo poreikiams. Komunikacija yra ryšio pagrindas, o atviras, sąžiningas pokalbis gali vesti gilesnio, artimesnio ryšio link. Pasidaliję savo mintimis ir jausmais tu ir tėvai galite kartu atrasti naujų būdų bendradarbiauti, kuriant saugią aplinką, kurioje kiekvienas yra girdimas ir suprantamas.

5

Apsiginkluok kantrybe.

Santykių stiprinimas yra nuolatinis procesas. Nenuostabu, jei kartais susidursi su iššūkiais. Visgi ilgainiui įdėtos pastangos, atkaklumas atsiperka.

Pokalbis su Edvinu Rupšiu ir
Mindaugu Vidugiriu apie
vaikų ir tėvų santykius

Vyrų kalvės akademijos bendraįkūrėjus kalbina Vaikų linijos Patarėjų komandos nariai Vainius ir Vakaris.

Kuomet konfliktas jau nebe konfliktas

Kartais nutinka ir taip, kad tėvai ar kiti žmonės gali ant tavęs supykti ir dėl dalykų, kurių tu negali kontroliuoti (pvz., mama tave apšaukia dėl to, kad jai šiandieną nepasisekė darbe). Tokiose situacijose svarbu sau priminti, kad tai ne tavo kaltė. Yra didelis skirtumas tarp konflikto ir agresyvumo bei smurto. Jeigu tėvai ar kas nors kitas tave skriaudžia, tau grasina, reikalauja, kad darytum tai, kas tau nemalonu, tyčiojasi ir pan. – svarbu, kad kreiptumeisi pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki ar specialistus (psichologą, socialinį darbuotoją ir pan.). Taip pat, gali drąsiai susisiekti ir su Vaikų Linija telefonu ar parašant. Niekas neturi teisės prieš tave smurtauti.

Daugiau informacijos ką daryti, jeigu susiduri su smurtu šeimoje gali rasti čia:

Patyčios gali vykti pačiose įvairiausiose vietose – mokykloje, būrelyje, kompiuterinių žaidimų pokalbių kambariuose ar socialiniuose tinkluose. Kitaip tariant – bet kur, kur renkasi tavo bendraamžiai.

Niekas neturi teisės iš tavęs tyčiotis ar kaip nors tave žeminti. Jei tu ar tavo bendraamžiai patiria patyčias ir nori pasitarti, ką daryti – Vaikų linijos savanoriai pasiruošę tave išklausyti ir padėti rasti sprendimus.

Jei vieną dieną tavo tėvai tau pasakė, kad ketina skirtis ir gyventi atskirai, tau gali kilti įvairiausių jausmų ir klausimų. Natūralu, kad gali jaustis pasimetęs ar išgyventi įvairias emocijas. Svarbu, kad atmintumei, tu dėl skyrybų nesi kalta/s. Skiriasi tavo tėvai – vyras ir žmona, tačiau tu vis tiek turi tą patį tėtį ir mamą.

Kiekviena šeima yra unikali. Kai kurios šeimos itin gausios, kai kurias sudaro keli asmenys. Kiekviena šventė yra unikali. Tad nenuostabu, kad net ir tos pačios šventės, skirtingose šeimose atrodo visiškai skirtingai. Neretai šeimos šventės tampa ypatingais ir svarbiais momentais, kai artimiausi žmonės susirenka ir dalijasi džiaugsmu. Visgi šeimos šventės gali ne tik praturtinti mūsų kasdienybę, bet ir kelti įvairiausių iššūkių ar sudėtingų, slogių jausmų.

Atmintinė

Visiškai normalu, jog tarp tėvų ir vaikų iškyla konfliktų. Visgi juos galima išspręsti taip, kad abi pusės jaustųsi gerbiamos ir suprastos.
Vertinga ir naudinga skirti laiko, dėmesio ir pastangų kurti ir stiprinti ryšį su tėvais. Tai ne tik padeda išvengti konfliktų, bet ir puoselėja bendrą šeimos gerovę.
Bet kokios formos smurtas (emocinis, fizinis, seksualinis) nėra normalu. Jeigu manai, jog prieš tave yra smurtaujama – nedelsiant kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, specialistus ar Vaikų Liniją.

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content