Nerimas. Kaip jį prisijaukinti?
Kas yra nerimas?
Minčių signalai
neramu neramu neramu…
Kūno signalai
prakaituoja rankos,
širdis stipriai daužosi krūtinėje,
atsiranda nemalonūs pojūčiai pilve,
jaučiasi padidėjęs prakaitavimas,
rodos, kūnas visas lyg įsitempęs,
galva sunki,
vaizdas liejasi akyse, svaigsta galva,
sunku rišliai ir ramiai kalbėti, žodžiai lyg stringa gerklėje, džiūsta burna, tirpsta liežuvis, sunku susikaupti,
jauti nuovargį, miegas tampa neramus.
Atidžiau pastebėjus savo fizinius pojūčius, kaip fiziškai reaguoji į sukilusį nerimą, vėliau jau lengviau ir greičiau galėsi pastebėti – štai, mano veidas visas iškaito ir išraudo, delnai prakaituoja, vadinasi, aš stipriai nerimauju, kas bus toliau?
Kuo nerimas stipresnis, tuo ir fiziniai pojūčiai gali būti stipresni. Tam, kad fiziniai pojūčiai sugrįžtų į įprastas vėžes ir taptų ne tokie stiprūs, visų pirma, svarbu skirti dėmesio savo nerimui. Kai nerimas atslūgsta, tuomet ir fiziškai nurimstame.
Kada nerimas kelia iššūkių?
Nerimas yra visiškai natūralus, kai jis pasikartoja tik tam tikrose tave neraminančiose situacijose, kai gali maždaug nuspėti, kad štai būtent šioje situacijoje man bus neramu.
Taip pat natūralu, kad nerimas sukelia tam tikrų fizinių iššūkių, tačiau jie yra laikini ir stipriai netrukdo gyventi įprastu ritmu ir užsiimti įprastomis veiklomis.
Jei nerimas užklumpa visai netikėtai ir paveikia tave labai jautriai, skaudžiai ir stipriai, to jausmo nepavyksta nuspėti ir sukontroliuoti, jei nerimas užtrunka labai ilgai ir visiškai sutrikdo tavo kasdienes veiklas, iškyla sunkumų su sveikata, tuomet būtina kreiptis į psichikos sveikatos specialistus.
Po itin stipriu nerimu gali slėptis nerimo sutrikimas, panika ar fobijos.
Nerimas mėgsta būti pastebėtas, įvardytas ir tyrinėjamas:
1
Svarbu pasakyti sau mintyse, ką jauti:
2
Tiksliai įvardyk, kas augina tavo nerimą:
3
Pabandyk susitarti su savo nerimu – juk tai, dėl ko nerimauji, gali ir neįvykti?
Tam, kad galėtum suvaldyti savo nerimą,svarbu smalsiai ieškoti sau tinkamų būdų, kaip nurimti:
1
Nerimas mažėja, kai esi fiziškai aktyvus.
2
Nerimas mažėja, kai stebi savo kvėpavimą.
3
Stabtelėk ir pakvėpuok atidžiau:
4
Nerimas mažėja, kai kalbame apie jį.
5
Nerimas mažėja, kai galima visiškai atvirai pasikalbėti su žmogumi, kurio nepažįsti
6
Kai nerimas labai stiprus,
Nerimas
Atmintinė
Skaitomiausi
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.