• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Netektis – kai tuštuma viduje

Netektis – kai tuštuma viduje

Kas yra netekties jausmas? Išties sudėtinga apsakyti – kaip apibūdinti jausmą, kai tarsi tuščia viduje. Pats pavadinimas labai taikliai pateikia užuominą: netektis – tai, ką išgyvename, kai kažko netenkame. Kai netenkame mums svarbių artimų žmonių, gyvūnų, daiktų, dalykų, patirčių. Kai netenkame mums svarbios dėlionės dalelės, kuri užpildė svarbią vietą mūsų viduje.

Apie netekties jausmą

Dauguma žmonių sako, kad netekties jausmas – kai žvarbus ir liūdesio kupinas vėjas pučia viduje. Kai jauti daug jausmų vienu metu, bet ir tuo pačiu, tarsi nieko nejauti. Tik begalinį ilgesį ir vienatvę. Nors būna ir taip, kad netektis, nors ir skaudi, pripildo šiluma ir prasmės jausmu.

Kiekvienas netektį priimame ir išgyvename labai skirtingai, labai individualiai. Tam, kad galėtume lengviau su ja išbūti, verta ieškoti būdų, kaip netekties jausmą sušvelninti, kad jis leistų mums augti. Jei jautiesi vieniša/s su netekties jausmu, visada gali kreiptis į Vaikų liniją ir su savanoriais pasikalbėti apie tai, kokie netekties jausmai siaučia tavo viduje.

Gedėjimas

Kai tik pasiekia žinia apie tai, kad kažko svarbaus netekome, kažką praradome, iškart patenkame į ilgą gedėjimo kelionę.

Visų pirma, patiriame šoką – negalime ir nenorime priimti tos žinios, kad kažko netekome. Tiesiog tuo metu tampa sudėtinga priimti tai kaip tiesą, tarsi klaidžiojame po minčių labirintus ir vis ieškome paaiškinimo, kodėl taip įvyko, ar tikrai tai įvyko, galbūt tai netiesa, gal aš tik sapnuoju.

Kai galiausiai pavyksta nurimti ir suprasti, kas įvyko, viduje ima kilti stiprus pyktis – kai sužinai, kad kažkas įvyko ir to pakeisti negali, nėra lengva tai ramiai priimti ir iškart su tuo susitaikyti. Norisi priešintis, išpykti. Pykti ant viso pasaulio, pykti ant Dievo, ant artimųjų, ant tų, kurių netekome, pykti ant savęs. Toks pyktis – tai ženklas, kad tau tikrai rūpi, ir kad turi išleisti visas mintis ir jausmus iš savęs.

Kai pyktis atslūgsta, gali jaustis pavargę/usi, nuleidęs/usi rankas, tad ieškai būdų, kaip nurimti, kaip suteikti sau jėgų ir vilties. Tuomet tarsi deriesi su savimi ir tuo, kurio netekai – kalbi su juo mintyse, prašai sugrįžti, atsiprašai už padarytas klaidas, stipriai ilgiesi, peržvelgi nuotraukas ir daiktus, kurie susiję su netektimi. Taip tarsi bandai išlaikyti ryšio gijas, kurios sutrūkinėjo po netekties.

Ieškant ryšio užklumpa didelis liūdesys. Ateina metas išliūdėti – leisti sau išbūti tame liūdesyje, išverkti, išlieti pritvinkusį vidinį skausmą. Svarbu sau tai priminti – aš esu gedėjimo kelionėje, ji tęsiasi, tad turiu teisę liūdėti, net jei kitiems liūdesys jau atslūgęs. Kiekvienas gedime skirtingai, vieniems ši gedėjimo kelionė trumpesnė, kitiems – ilgesnė. Tad atidžiai skirk dėmesio savo vidui, kaip liūdesys gyvena tavyje, kaip jis keičiasi.

Kai pavyksta leisti sau išliūdėti, tuomet gali lengviau priimti viską, kas įvyko. Priėmimas leidžia atsikvėpti ir gyventi toliau. Tuomet tarsi uždarai gedėjimo ratą – atsiranda tarsi išbaigtumo jausmas, kai tie visi mūsų viduje plaukiojantys jausmai įgyja aiškią formą, ji lengva ir saugi – visa tai mes priimame kaip naują savo prarastos dėlionės dalį, užpildome tą tuštumą. Tai leidžia jaustis tvirčiau. O kai jautiesi tvirčiau, tuomet lengviau priimti sugrįžtantį gedėjimo bangavimą – juk gedėjimo kelionės ratas sukasi toliau: tai aprimsta, tai vėl iškelia jautresnes bangas aukštyn. Tik tau jau lengviau su jomis išbūti, kaskart vis ramiau. Jos nebenubloškia, nebegramzdina gilyn, o švelniai banguoja ir primena apie patirtus išgyvenimus bei leidžia sustiprėti, dar labiau paaugti viduje.

Kaip išbūti, išpykti, išliūdėti, priimti?

1

Pasirūpink savimi.

Leisk sau sulėtėti, kuo daugiau laiko leisti saugioje ir ramioje aplinkoje, tarp artimų ir patikimų žmonių. Leisk sau išsiverkti, išlieti jausmus per meną, skaitymą, rašymą, sportą, ilgą buvimą gamtoje. Skirk kuo daugiau dėmesio sau – atidžiai stebėk, ko labiausiai norisi ir kas leidžia pailsėti, atsikvėpti, nurimti. Leisk sau mintyse pasikalbėti su tuo, ko netekai. Išrašyk laiškus jiems. Pasitark su jais mintyse. Saugok prisiminimus, daiktus, fotografijas – tai sukuria saugumo jausmą. Ir kartok sau, kad nors to, ko neteka, jau nebėra, bet ryšys, jausmai, patyrimai, prisiminimai išlieka visam gyvenimui, jie jaukiai lydės šalia, kai prireiks.

2

Leisk pasirūpinti tavimi kitiems

Kai jauti, jog norisi ramybės ir vienatvės – pabūk viena/s. Kai jauti, kad vienam/ai būti per sunku, per slogu, labai vargina – tuomet pabūk su artimais žmonėmis. Pasakyk, kad norisi tiesiog pabūti šalia, norisi apsikabinti, norisi išgirsti švelnų žodį, o galbūt norisi veikti kažką įprasto, kas primena kasdienę rutiną ir suteikia saugumo. Leisk kitiems apglėbti tave palaikymu ir šiluma, tarsi jaukiu minkštu pledu. Tai saugo ir stiprina.

3

Kreipkis pagalbos

Jei jauti, kad gedėjimo kelionė tau per sudėtinga, sunku ją atlaikyti tiek tau, tiek artimiems žmonėms – svarbu kreiptis į savo gydytoją arba psichologą. Jei norėtųsi padrąsinimo, kaip pasirūpinti savimi – kreipkis į Vaikų linijos savanorius, kurie apkabina žodžiais ir suteikia jėgų ieškoti pagalbos.

Atmintinė

Netektis – tai skaudus patyrimas, kuris akimirksniu sukelia stiprius išgyvenimus tavo viduje.
Svarbu susitarti su savimi: aš esu dabar gedėjimo kelionėje, aš gedžiu, manęs laukia nelengvi vidiniai išbandymai, tad stengsiuosi būti švelnus/i ir dėmesinga/s sau.
Leisti sau išjausti ir išreikšti tai, kas kunkuliuoja viduje: išpykti, išbūti, išliūdėti.
Gedėjimo kelionė nuolat banguoja – jausmai ir prisiminimai gali sustiprėti ir vėl atslūgti. Pabūk šiame bangavime – tegul banguoja ir pamažu nurimsta.
Gedėjimui nėra apibrėžto laiko, tai labai individualu. To negali nei paskubinti, nei sulėtinti, tačiau gali sušvelninti savo buvimą su netektimi.

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content