• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?

Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?

Sekstingas – tai intymaus, seksualaus turinio žinučių, vaizdų ar video siuntimas kitam asmeniui: draugui, romantiniam partneriui ar tiesiog žmogui, su kuriuo bendraujama internetu. Gali būti, kad tau labiau girdėtas yra „nudes“ terminas, kuriuo dažniausia vadinami apnuoginto, seksualiai pateikto kūno vaizdai. Jei susidūrei su spaudimu atsiųsti „nudes“ arba išsiuntei savo nuotrauką ir susidūrei su nemaloniomis pasekmėmis – Vaikų linijos savanoriai pasiruošę tave išklausyti.

Ką daryti, jei išsiuntei „nude“ ir nerimauji, ar tavo nuotrauka saugi?

  • Paprašyk asmens ištrinti nuotrauką ar vaizdo įrašą.
  • Nepasiduok spaudimui atsiųsti daugiau nuotraukų, nekreipk dėmesio į gautus prašymus ar grasinimus.
  • Pasitikrink, ar nuotraukos jau yra kur nors įkeltos – tą gali padaryti pasinaudodamas platforma Take it down.
  • Nepaisant to, kad gali būti baisu, svarbu pasipasakoti žmonėms, kuriais pasitiki – draugams, tėvams, mokytojams. Pasidalijimas tau kylančiu nerimu su žmonėmis, kuriais pasitiki, gali palengvinti problemos sprendimą.
  • Atvejais, kai asmuo atsisako ištrinti nuotrauką ar grasina ja pasidalyti su kitais, išsisaugok žinutes (pasidaryk ekrano nuotraukas) ir kreipkis pagalbos į teisėsaugos institucijas.

Kaip elgtis jei tavo nuogo kūno vaizdais jau pasidalinta?

Patarimai

Atmink, niekas neturi teisės platinti tavo nuotraukų be tavo sutikimo.

Taigi jei sužinojai, kad tavo nuotraukomis kažkur pasidalinta – tai ne tavo kaltė. Natūralu, kad tokioje situacijoje gali kilti daug nelengvų jausmų – nerimas, baimė, kaip sureaguos pažįstami žmonės, jei pamatys tavo nuotrauką, savigrauža, pyktis – nelik viena/s su šiais jausmais ir būtinai apie juos pasikalbėk su žmogumi, kuriuo pasitiki. Ką dar gali padaryti, kad bent šiek tiek pasirūpintumei savo saugumu:

1

Papasakok

Nelauk ir kuo greičiau papasakok apie išplatintas nuotraukas patikimam suaugusiam žmogui.

2

Sužinok

Sužinok kur pasklido informacija.

3

Pranešk

Pasidaryk ir išsisaugok ekrano kopijas, kur ir kas buvo pasidalinta ir pranešk socialinio tinklo suteikiamais įrankiais: reporting to Facebookreporting to Instagramreporting to Snapchat, apie netinkamą turinį pranešti kviečia ir TikTok bei Youtube.

4

Pasinaudok Take It Down

Pamėgink pasinaudoti Take It Down platforma – ji skirta surasti ir pašalinti vaikų bei paauglių (iki 18 m.) seksualinio pobūdžio vaizdus ar seksualiai atviras nuotraukas.

5

Kreipkis

Jei nuotrauka internete tapo viešai prieinama ir svetainės, kuriose ji buvo paskelbta, administratoriai atsisako ją pašalinti, gali kreiptis į policiją arba pranešti apie tai karštąja interneto linija.

6

Pasikalbėk

Pasikalbėk apie tau kylančius jausmus su tais, kuriais pasitiki. Vaikų linijos savanoriai visada pasiruošę tave išklausyti.

Kaip atsispirti spaudimui atsiųsti „nude“?

Patarimai

Yra labai svarbu, kad intymus bendravimas vyktų tik abipusiu sutarimu. Tai reiškia, kad niekas neturi teisės tave versti dalytis vaizdais ar informacija, kuria tau nesinori dalytis. Spaudimas atsiųsti „nude“ ar įsitraukti į sekstingą pasireiškia:

1

Pasikartojančiomis, įkyriomis žinutėmis ir prašymais.

2

Pažadais, kad jei atsiųsti nuotraukas – gausi dovaną ar jau esi gavęs/usi dovaną ir dabar jautiesi kažką skolinga/s ją padovanojusiam žmogui.

3

Tau kylančiu nerimu, kad jei atsisakysi siųsti – nutrūks santykiai.

4

Jausmu, kad privalai siųsti „nudes“, jei to prašantis žmogus tau patinka ar jį myli.

Jei jauti, kad kitas žmogus prašo tavęs įsitraukti į sekstingą, o tu to nenori:

1

Paprašyk sustoti

Pirmas dalykas ką gali padaryti – aiškiai pasakyti, kad nenori užsiimti sekstingu. Įvardyk, kad toks prašymas verčia tave jaustis nejaukiai. Žmogui, kuris tave gerbia ir vertina, nuoširdaus atsisakymo turėtų užtekti. 

2

Pasinaudok užblokavimo funkcija

Tais atvejais, kai mandagus atsisakymas nepadeda, tu gali pasinaudoti blokavimo funkcija. Dauguma socialinių platformų ją turi. Taip pat tu gali užblokuoti telefono numerį ar elektroninį paštą jei prašymus gauni šiais kanalais. 

3

Ignoruok prašymą

Atvejais, kai nenori užblokuoti arba šis būdas nepadeda (pvz. rašoma iš netikrų paskyrų), rinkis ignoruoti prašymą. 

4

Kreipkis pagalbos

Jei visi išvardyti būdai nepadeda, kreipkis pagalbos į suaugusius, kuriais pasitiki. 

Kaip elgtis jei tu gavai intymaus, seksualinio turinio nuotrauką ar vaizdo įrašą?

Patarimai

Jei gavai nuogo kūno ar intymių kūno vietų nuotraukų – tau gali kilti įvairių jausmų. Vaizdai gali gąsdinti, sukelti gėdos ir nepatogumo jausmą, gali ir jaudinti, jei tai yra tau patinkančio žmogaus nuotrauka.
Atmink, kad turi teisę atsisakyti gauti tokio pobūdžio nuotraukas. O taip pat – kad negalima dalytis kitų žmonių nuotraukomis be jų sutikimo, net jei labai smalsu būtų tą padaryti.  

1

Ignoruok įtartinas seksualinio turinio žinutes, kurias gauni socialiniuose tinkluose.

2

Blokuok asmenis, kurie siunčia tau nepatinkančius seksualinius vaizdus ar žinutes.

3

Jei pastebi, kad kažkas platina kito žmogaus nuotrauką, siekdamas pažeminti ar įskaudinti tą žmogų, nelik abejinga/s. Informuok, kad asmuo, kuris platina nuotrauką ar įrašą nepilnamečiams pažeidžia įstatymą, paprašyk, kad ištrintų. Atvejais, kai vaizdai išplinta socialiniuose tinkluose informuok atitinkamo tinklo administratorius, kad jie pašalintų šį turinį.

4

Neplatink nuotraukos ar įrašo toliau, net jei kas nors tau daro spaudimą dalytis šiuo turiniu. Pagalvok, o kas, jei tai būtų tavo nuotrauka?

5

Pranešk apie neteisėtą turinį internete (galima anonimiškai) svetainėje svarusinternetas.lt/

Mitai apie sekstingą

Bendraujant su tau patinkančiu žmogumi, kuriant romantiškus santykius gali kilti minčių apie dalijimąsi intymiomis žinutėmis ar vaizdais. O kartais internetinis draugas ar draugė ragina: „atsiųsk, juk visi taip daro“. Gali būti sunku atsispirti spaudimui pasidalinti „nudes“ ar kitokia intymaus turinio medžiaga dėl tarp paauglių ir jaunų žmonių paplitusių mitų apie sekstingą. Štai keletas jų.
TIESA: Programėlės ir technologijos leidžia mums lengvai bendrauti visą parą. Paauglystėje yra įprasta reguliariai skelbti ir dalytis savo nuotraukomis. Tau gali atrodyti, kad dauguma tavo amžiaus žmonių dalijasi panašiu turiniu, tačiau tai nėra tiesa. Projekto „deSHAME“ ataskaitos duomenimis, 14 proc. jaunuolių siuntė savo nuogo ar beveik nuogo kūno vaizdus savo merginai ar vaikinui, tai reiškia, kad dauguma renkasi nesiųsti. Kartais norėdami padaryti didesnį įspūdį bendraamžiai gali pameluoti apie savo patirtis.
TIESA: Viskas ką mes siunčiame internetu – nuotraukos, video, žinutės nėra visiškai privatu ir niekada nedingsta. Tau gali kilti klausimas „Ką aš galiu padaryti, kad užtikrinčiau savo nuotraukų ar video privatumą?“. Tiesa ta, kad nėra visiškos apsaugos. Tau gali atrodyti, kad dalijiesi nuotrauka tik su patikimais žmonėmis, tačiau jie gali išsisaugoti nuotrauką ir persiųsti ją kitiems (net jei naudojiesi tokiomis programėlėmis kaip Snapchat ar OnlyFans).

TIESA: Situacijose, kai esame susižavėję kitu žmogumi, pasitikime juo ir nepagalvojame, kad jis galėtų pasidalyti mūsų siųsta asmenine žinute, deja, negalime numatyti, ar tas žmogus nesugriaus mūsų pasitikėjimo. Gali atsitikti ir taip, kad į asmens, kuriuo pasitikime, elektroninį prietaisą bus įsilaužta ir tarp pavogtų failų atsiras ir tavo nuotrauka.

TIESA: Asmuo, su kuriuo bendrauji, gali pabandyti įrodyti, kad dalinimasis nuogo kūno vaizdais yra būdas parodyti, jog pasitikite vienas kitu. Atmink, kad asmuo, kuris tave gerbia ir pasitiki, niekada nereikalaus, kad darytum kažką, kas tau nepriimtina. Saugiuose santykiuose abu partneriai gali išreikšti savo norus, tačiau tavo pasirinkimas kažko nedaryti turi būti gerbiamas. Jei kitas žmogus pyksta, kai atsisakai daryti tai, ko nenori, tai gali būti ženklas jog esi nesaugiuose santykiuose.
TIESA: Jei socialiniuose tinkluose mėgsti dalytis savo nuotraukomis – atmink, kad jos gali būti panaudotos kuriant naujas, netikras nuotraukas. Kartais paaugliai pasakoja, kad aptinka žeminančio ar seksualaus turinio savo nuotraukas, kurių jie patys nefotografavo, nesiuntė ir nekėlė į internetą – tai reiškia, kad kažkas pasinaudodamas išmaniosiomis programėlėmis ar dirbtiniu intelektu ir sukūrė žeminančio turinio nuotraukas bei jas išplatino. Ką gali daryti, siekdama/s apsisaugoti nuo tokių „fake“ nuotraukų – vengti kelti į socialinę mediją daug ir geros kokybės savo nuotraukų, nekelti pernelyg atvirų ar iš įvairių pusių nufotografuotų savo vaizdų. Kuo mažiau internete bus prieinamų geros kokybės tavo nuotraukų – tuo sunkiau bus jas panaudoti sukuriant kokį nors netikrą vaizdą.

Atmintinė

Prisimink, kad niekas neturi teisės versti tavęs įsitraukti į sekstingą ar siųsti „nudes“. Tavo kūnas priklauso tau ir tu visada gali pasakyti „NE“.

Niekas neturi teisės platinti tavo nuotraukų internete be tavo sutikimo.

Jei tavo nuogo kūno vaizdai pasklido internete, kreipkis pagalbos į suaugusius, socialinio tinklo administratorius ar pamėgink jas pašalinti Take it Down platformos pagalba.

Prieš siųsdama/s „nudes“ – pagalvok, ar tą darai ne dėl patiriamo spaudimo, o taip pat pagalvok apie galimas socialines ir emocines pasekmes.

Siųsti ar nesiųsti?

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content