Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?
Šiame puslapyje
Ką daryti, jei išsiuntei „nude“ ir nerimauji, ar tavo nuotrauka saugi?
- Paprašyk asmens ištrinti nuotrauką ar vaizdo įrašą.
- Nepasiduok spaudimui atsiųsti daugiau nuotraukų, nekreipk dėmesio į gautus prašymus ar grasinimus.
- Pasitikrink, ar nuotraukos jau yra kur nors įkeltos – tą gali padaryti pasinaudodamas platforma Take it down.
- Nepaisant to, kad gali būti baisu, svarbu pasipasakoti žmonėms, kuriais pasitiki – draugams, tėvams, mokytojams. Pasidalijimas tau kylančiu nerimu su žmonėmis, kuriais pasitiki, gali palengvinti problemos sprendimą.
- Atvejais, kai asmuo atsisako ištrinti nuotrauką ar grasina ja pasidalyti su kitais, išsisaugok žinutes (pasidaryk ekrano nuotraukas) ir kreipkis pagalbos į teisėsaugos institucijas.
Kaip elgtis jei tavo nuogo kūno vaizdais jau pasidalinta?
Patarimai
Atmink, niekas neturi teisės platinti tavo nuotraukų be tavo sutikimo.
Taigi jei sužinojai, kad tavo nuotraukomis kažkur pasidalinta – tai ne tavo kaltė. Natūralu, kad tokioje situacijoje gali kilti daug nelengvų jausmų – nerimas, baimė, kaip sureaguos pažįstami žmonės, jei pamatys tavo nuotrauką, savigrauža, pyktis – nelik viena/s su šiais jausmais ir būtinai apie juos pasikalbėk su žmogumi, kuriuo pasitiki. Ką dar gali padaryti, kad bent šiek tiek pasirūpintumei savo saugumu:
1
Papasakok
2
Sužinok
3
Pranešk
Pasidaryk ir išsisaugok ekrano kopijas, kur ir kas buvo pasidalinta ir pranešk socialinio tinklo suteikiamais įrankiais: reporting to Facebook, reporting to Instagram, reporting to Snapchat, apie netinkamą turinį pranešti kviečia ir TikTok bei Youtube.
4
Pasinaudok Take It Down
Pamėgink pasinaudoti Take It Down platforma – ji skirta surasti ir pašalinti vaikų bei paauglių (iki 18 m.) seksualinio pobūdžio vaizdus ar seksualiai atviras nuotraukas.
5
Kreipkis
Jei nuotrauka internete tapo viešai prieinama ir svetainės, kuriose ji buvo paskelbta, administratoriai atsisako ją pašalinti, gali kreiptis į policiją arba pranešti apie tai karštąja interneto linija.
6
Pasikalbėk
Pasikalbėk apie tau kylančius jausmus su tais, kuriais pasitiki. Vaikų linijos savanoriai visada pasiruošę tave išklausyti.
Kaip atsispirti spaudimui atsiųsti „nude“?
Patarimai
Yra labai svarbu, kad intymus bendravimas vyktų tik abipusiu sutarimu. Tai reiškia, kad niekas neturi teisės tave versti dalytis vaizdais ar informacija, kuria tau nesinori dalytis. Spaudimas atsiųsti „nude“ ar įsitraukti į sekstingą pasireiškia:
1
2
3
4
Jei jauti, kad kitas žmogus prašo tavęs įsitraukti į sekstingą, o tu to nenori:
1
Paprašyk sustoti
Pirmas dalykas ką gali padaryti – aiškiai pasakyti, kad nenori užsiimti sekstingu. Įvardyk, kad toks prašymas verčia tave jaustis nejaukiai. Žmogui, kuris tave gerbia ir vertina, nuoširdaus atsisakymo turėtų užtekti.
2
Pasinaudok užblokavimo funkcija
Tais atvejais, kai mandagus atsisakymas nepadeda, tu gali pasinaudoti blokavimo funkcija. Dauguma socialinių platformų ją turi. Taip pat tu gali užblokuoti telefono numerį ar elektroninį paštą jei prašymus gauni šiais kanalais.
3
Ignoruok prašymą
Atvejais, kai nenori užblokuoti arba šis būdas nepadeda (pvz. rašoma iš netikrų paskyrų), rinkis ignoruoti prašymą.
4
Kreipkis pagalbos
Jei visi išvardyti būdai nepadeda, kreipkis pagalbos į suaugusius, kuriais pasitiki.
Kaip elgtis jei tu gavai intymaus, seksualinio turinio nuotrauką ar vaizdo įrašą?
Patarimai
Jei gavai nuogo kūno ar intymių kūno vietų nuotraukų – tau gali kilti įvairių jausmų. Vaizdai gali gąsdinti, sukelti gėdos ir nepatogumo jausmą, gali ir jaudinti, jei tai yra tau patinkančio žmogaus nuotrauka.
Atmink, kad turi teisę atsisakyti gauti tokio pobūdžio nuotraukas. O taip pat – kad negalima dalytis kitų žmonių nuotraukomis be jų sutikimo, net jei labai smalsu būtų tą padaryti.
1
2
3
4
5
Pranešk apie neteisėtą turinį internete (galima anonimiškai) svetainėje svarusinternetas.lt/
Mitai apie sekstingą
TIESA: Situacijose, kai esame susižavėję kitu žmogumi, pasitikime juo ir nepagalvojame, kad jis galėtų pasidalyti mūsų siųsta asmenine žinute, deja, negalime numatyti, ar tas žmogus nesugriaus mūsų pasitikėjimo. Gali atsitikti ir taip, kad į asmens, kuriuo pasitikime, elektroninį prietaisą bus įsilaužta ir tarp pavogtų failų atsiras ir tavo nuotrauka.
Atmintinė
Prisimink, kad niekas neturi teisės versti tavęs įsitraukti į sekstingą ar siųsti „nudes“. Tavo kūnas priklauso tau ir tu visada gali pasakyti „NE“.
Jei tavo nuogo kūno vaizdai pasklido internete, kreipkis pagalbos į suaugusius, socialinio tinklo administratorius ar pamėgink jas pašalinti Take it Down platformos pagalba.
Siųsti ar nesiųsti?
Skaitomiausi
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.
„Ne“ reiškia „Ne“. Seksualinė prievarta
Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti tave elgtis taip, kaip nenori. Jeigu manai, kad patyrei seksualinę prievartą, netylėk. Kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, taip pat į Vaikų liniją – mes esame pasiruošę tave išklausyti.
Žodis iš S raidės
Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius.
Nėra namų be dūmų: kaip spręsti konfliktus su tėvais?
Šeimos yra skirtingos ir unikalios. Kai kuriomis dienomis visi šeimos nariai gali sutarti kuo puikiausiai, o kai kuriomis pasitaiko ginčių ar nesusikalbėjimų. Visiškai normalu, kad tarp tėvų ir vaikų iškyla konfliktų – tai gana įprasta šeimos gyvenimo dalis...
Panikos atakos
Kai susiduriame su labai stipriu nerimu arba baime, mūsų organizmas gali labai jautriai į tai sureaguoti ir parodyti tokių reakcijų į nerimą, kurių mes visiškai nesitikėjome ir net negalėjome numanyti. Tokios stiprios reakcijos vadinamos panikos priepuoliais arba paniko atakomis.