• Vaikų linijos Facebook puslapis
  • Vaikų linijos Instagram puslapis
  • Vaikų linijos Linkedin puslapis
  • Vaikų linijos Youtube kanalass
Pokalbiai internetu Vaikų linijoje
116 111 PAGALBA TELEFONU

Žodžiai irgi žeidžia: apie emocinę prievartą

Žodžiai irgi žeidžia: apie emocinę prievartą

Ar jauti, kad esi tau svarbių žmonių dažnai žeminama/s, ignoruojama/s ar kritikuojama/s? Jei taip – greičiausiai patiri emocinę prievartą. Tai nėra tavo kaltė ir toks elgesys nėra normalus. Jei susiduri su emocine prievarta ir nori apie tai pasikalbėti, Vaikų linijos savanoriai yra pasiruošę tave išklausyti ir kartu ieškoti sprendimų. Skambink telefonu 116111 ar rašyk internetu

Kas yra emocinė prievarta?

Emocinė prievarta susijusi su kito žmogaus bandymais įbauginti, kontroliuoti ar izoliuoti. Emocinę prievartą gali patirti iš savo šeimos narių ar kitų tau svarbių suaugusiųjų. Emocinės prievartos atveju nėra fizinio smurto, nors gali būti grasinimų smurtu. Emocinė prievarta – tai:

Kartais vaikai, kurie kreipiasi pagalbos į Vaikų liniją, negalvoja, kad patiria emocinę prievartą – tačiau pasakoja apie sunkius jausmus ir prastą savijautą, pavyzdžiui:

Tokia vaiko savijauta byloja, kad jis susidūrė su jį žeidžiančia patirtimi. Labai svarbu emocinį smurtą atpažinti, o atpažinus kreiptis pagalbos.

Kodėl žmonės naudoja emocinę prievartą?

Gali būti, kad žmogus, kuris naudoja emocinę prievartą, išlieja savo paties įtampą ir stresą ant tavęs. Arba jaučia poreikį kontroliuoti kitus žmones, ypač jei negeba kontroliuoti savo gyvenimo ar savęs. Apmaudu, bet dažnai emocinę prievartą naudojantis žmogus neprisiima atsakomybės už savo elgesį ar nemato nieko blogo tokiame savo elgesyje ir neretai kaltina emocinę prievartą patiriantį, kad tai jis ar ji „išprovokavo“, „blogai elgiasi“. 

 Svarbu, kad žinotumei: emociškai smurtaujantis žmogus elgiasi netinkamai ir neturi teisės su tavimi taip elgtis. Niekas neturi teisės versti tave jaustis blogai. Ir tu nesi kaltas dėl kito žmogaus smurtinio elgesio. Tu esi verta/s pagarbos ir rūpinimosi tavimi.

Jei susiduri su emocine prievarta

Mokiniai, kurie patiria mokymosi sunkumus (arba jų tėvai) dažnai gali bijoti mokymosi sutrikimų nustatymo. Tėvams ar mokiniui gali būti baisu, kad sužinoję apie sutrikimą mokytojai kitaip žiūrės į mokinį ar net atskirs nuo klasės. Tačiau svarbu nepamiršti, kad daugelis mokytojų yra pasiruošę padėti, bet tai gali daryti tik sužinoję apie sunkumus, su kuriais susiduria mokinys.

1

Tai ne tavo kaltė

Pirmiausia atmink – tai ne tavo kaltė. Tai emociškai smurtaujantis žmogus netinkamai elgiasi, tad labai svarbu, kad kreiptumeisi pagalbos.

2

Pasikalbėk su suaugusiuoju

Pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki. Tai gali būti vienas iš tėvų, mokytojas ar kitas tavo artimoje aplinkoje esantis suaugęs. Pasikalbėti su kitu apie tai, kas vyksta, gali būti labai sunku ir baisu, bet toks pokalbis gali tau padėti geriau suprasti, kas vyksta iš tiesų. Gali būti sunku apie tai kalbėtis, tad gali būti lengviau parašyti laišką ar susirašinėti žinutėmis. Jei nenori ar jauti, kad negali pasikalbėti su niekuo iš savo aplinkos, Vaikų linijos savanoriai yra pasiruošę tave išklausyti.

3

Bendrauk

Jei turi galimybę, pajutęs ar pajutisi, kad kitas žmogus tave verčia jaustis negerai, jautiesi šalia jo įbauginta/s, neramus/i, nuolatos įsitempęs/usi – atsitrauk nuo to žmogaus ir mažiau su juo bendrauk.

4

Rašyk dienoraštį

Gali pildyti dienoraštį apie tai, kas ir kada vyksta. Dienoraščio pildymas gali padėti susidėlioti mintis, suprasti, kaip jautiesi. Tai taip pat yra geras būdas parodyti suaugusiajam, kuriuo pasitiki, kaip emocinė prievarta yra naudojama prieš tave.

5

Vaiko teisių linija

Kreipkis į Vaiko teisių liniją telefonu 8 800 10 800. Emocinė prievarta yra vaiko teisių pažeidimas. Į Vaiko teisių liniją gali skambinti, parašyti elektroninį laišką ar parašyti internetinėje svetainėje. Paskambinęs į šią liniją gausi atsakymus į rūpimus klausimus apie vaiko teises, galėsi pasikonsultuoti, ką įmanoma padaryti, kad emocinė prievarta liautųsi.

Jei nerimauji, kad tavo draugas patiria emocinę prievartą:

Gal tavo draugas ar draugė dažnai pasakoja apie barnius namuose, nuolat patiriamą kritiką, rėkimą ar kaltinimą? O gal pastebi, kad atėjęs iš namų ar grįždamas namo tavo draugas atrodo neramus, įsitempęs, labai liūdnas, įsibauginęs gali būti, kad jis patiria emocinę prievartą. Jau žinai, kad niekas neturi teisės smurtauti prieš kitą žmogų, o tavo draugas ar draugė turi teisę gyventi saugioje ir jo nežeidžiančioje aplinkoje. Tad tu gali:

1

Pasiūlyk pasikalbėti

Pasiūlyti draugui ar draugei pasikalbėti su Vaikų linijos savanoriais ar patikimu suaugusiuoju ir pasitarti dėl galimų sprendimų.

2

Pasikalbėk su suaugusiuoju

Pats ar pati pasikalbėti su kuo nors apie tavo draugo / draugės situaciją – tai gali būti patikimas suaugęs ar Vaikų linijos savanoris.

3

Vaiko teisių linija

Paskambinti į Vaiko teisių liniją tel. 8 800 10 800 ir pasitarti su vaiko teisių specialistu apie galimą pagalbą.

Atmintinė

Emocinė prievarta susijusi su bandymais įbauginti, kontroliuoti ar izoliuoti. Tai nuolatinis žeminimas, kaltinimas, kritikavimas, nuvertinimas ar kaltės primetimas.

Tu nesi kalta/s dėl patiriamos emocinės prievartos ir niekas neturi teisės tavęs kaltinti, žeminti ar bauginti.

Būtinai kreipkis pagalbos ir pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki, apie tai, kas vyksta ir kaip būtų galima tau padėti.

Emocinė prievarta prieš vaikus yra vaiko teisių pažeidimas, tad gali kreiptis į Vaiko teisių liniją tel. 8 800 10 800 ir pasitarti apie galimą pagalbą.

Naudingos nuorodos

Play Video

Skaitomiausi

4150 2777 Vaikų linija
Pasidalinkite:
Start Typing
116 111
Skip to content