Žodžiai irgi žeidžia: apie emocinę prievartą
Kas yra emocinė prievarta?
- Pravardžiavimas
- Rėkimas ant tavęs, net jei nieko blogo nepadarei
- Nuolatinis kritikavimas
- Žeminimas
- Ignoravimas ar atstūmimas
- Veiksmai ar žodžiai, kurie verčia tave blogai galvoti apie save
- Veiksmai ar žodžiai, kurie verčia tave blogai galvoti apie save
- Vertimas tave prisiimti atsakomybę už tokius dalykus, kuriems nesi pakankamai suaugęs
- Bandymas kontroliuoti ar spausti daryti dalykus, kuriems nesi pasiruošęs
- Įstūmimas į pavojingas situacijas
- Tavo draugysčių su bendraamžiais ribojimas
- Agresijos ar smurto savo artimoje aplinkoje stebėjimas taip pat yra emocinio smurto apraiška.
Kartais vaikai, kurie kreipiasi pagalbos į Vaikų liniją, negalvoja, kad patiria emocinę prievartą – tačiau pasakoja apie sunkius jausmus ir prastą savijautą, pavyzdžiui:
- Kad nuolat jaučiasi prislėgti
- Kaltina save dėl įvairių dalykų
- Jaučiasi bejėgiai
- Galvoja, kad nieko nemoka ir nesugeba
- Jaučia įvairius nepaaiškinamus skausmus (galvos, pilvo)
- Turi miego ar valgymo sunkumų
Tokia vaiko savijauta byloja, kad jis susidūrė su jį žeidžiančia patirtimi. Labai svarbu emocinį smurtą atpažinti, o atpažinus kreiptis pagalbos.
Kodėl žmonės naudoja emocinę prievartą?
Gali būti, kad žmogus, kuris naudoja emocinę prievartą, išlieja savo paties įtampą ir stresą ant tavęs. Arba jaučia poreikį kontroliuoti kitus žmones, ypač jei negeba kontroliuoti savo gyvenimo ar savęs. Apmaudu, bet dažnai emocinę prievartą naudojantis žmogus neprisiima atsakomybės už savo elgesį ar nemato nieko blogo tokiame savo elgesyje ir neretai kaltina emocinę prievartą patiriantį, kad tai jis ar ji „išprovokavo“, „blogai elgiasi“.
Svarbu, kad žinotumei: emociškai smurtaujantis žmogus elgiasi netinkamai ir neturi teisės su tavimi taip elgtis. Niekas neturi teisės versti tave jaustis blogai. Ir tu nesi kaltas dėl kito žmogaus smurtinio elgesio. Tu esi verta/s pagarbos ir rūpinimosi tavimi.
Jei susiduri su emocine prievarta
Mokiniai, kurie patiria mokymosi sunkumus (arba jų tėvai) dažnai gali bijoti mokymosi sutrikimų nustatymo. Tėvams ar mokiniui gali būti baisu, kad sužinoję apie sutrikimą mokytojai kitaip žiūrės į mokinį ar net atskirs nuo klasės. Tačiau svarbu nepamiršti, kad daugelis mokytojų yra pasiruošę padėti, bet tai gali daryti tik sužinoję apie sunkumus, su kuriais susiduria mokinys.
1
Tai ne tavo kaltė
2
Pasikalbėk su suaugusiuoju
Pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki. Tai gali būti vienas iš tėvų, mokytojas ar kitas tavo artimoje aplinkoje esantis suaugęs. Pasikalbėti su kitu apie tai, kas vyksta, gali būti labai sunku ir baisu, bet toks pokalbis gali tau padėti geriau suprasti, kas vyksta iš tiesų. Gali būti sunku apie tai kalbėtis, tad gali būti lengviau parašyti laišką ar susirašinėti žinutėmis. Jei nenori ar jauti, kad negali pasikalbėti su niekuo iš savo aplinkos, Vaikų linijos savanoriai yra pasiruošę tave išklausyti.
3
Bendrauk
Jei turi galimybę, pajutęs ar pajutisi, kad kitas žmogus tave verčia jaustis negerai, jautiesi šalia jo įbauginta/s, neramus/i, nuolatos įsitempęs/usi – atsitrauk nuo to žmogaus ir mažiau su juo bendrauk.
4
Rašyk dienoraštį
5
Vaiko teisių linija
Jei nerimauji, kad tavo draugas patiria emocinę prievartą:
Gal tavo draugas ar draugė dažnai pasakoja apie barnius namuose, nuolat patiriamą kritiką, rėkimą ar kaltinimą? O gal pastebi, kad atėjęs iš namų ar grįždamas namo tavo draugas atrodo neramus, įsitempęs, labai liūdnas, įsibauginęs – gali būti, kad jis patiria emocinę prievartą. Jau žinai, kad niekas neturi teisės smurtauti prieš kitą žmogų, o tavo draugas ar draugė turi teisę gyventi saugioje ir jo nežeidžiančioje aplinkoje. Tad tu gali:
1
Pasiūlyk pasikalbėti
2
Pasikalbėk su suaugusiuoju
3
Vaiko teisių linija
Atmintinė
Emocinė prievarta susijusi su bandymais įbauginti, kontroliuoti ar izoliuoti. Tai nuolatinis žeminimas, kaltinimas, kritikavimas, nuvertinimas ar kaltės primetimas.
Tu nesi kalta/s dėl patiriamos emocinės prievartos ir niekas neturi teisės tavęs kaltinti, žeminti ar bauginti.
Būtinai kreipkis pagalbos ir pasikalbėk su suaugusiuoju, kuriuo pasitiki, apie tai, kas vyksta ir kaip būtų galima tau padėti.
Emocinė prievarta prieš vaikus yra vaiko teisių pažeidimas, tad gali kreiptis į Vaiko teisių liniją tel. 8 800 10 800 ir pasitarti apie galimą pagalbą.
Naudingos nuorodos
Skaitomiausi
Susipykai su draugu/e – ar tai reiškia, kad draugystė baigta?
Konfliktai tarp draugų yra neišvengiama kiekvienų santykių dalis, nes skirtingi požiūriai, poreikiai ar emocijos gali sukelti nesutarimų. O išbūti nesutarimuose yra nelengva, nes jie kelia įtampą, neretai ir pyktį.
Sekstingas ir „nudes“: ką svarbu apie tai žinoti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Pykti galima! Tik kaip savo pyktį suvaldyti?
Pyktis yra natūrali visų žmonių patiriama emocija, kuri veikia tarsi apsaugos sistema – įspėja mus, kad tai, kas šiuo metu vyksta, mums yra nepriimtina.
Naujas šeimos narys. Būk pasiruošęs!
Ką tik iš tėvų sužinojai apie naujo brolio ar sesės laukimą ir nežinai ko griebtis? O gal jau kurį laiką lauki naujojo šeimos nario, bet tau vis tiek neramu? Naujojo brolio ar sesės gimimas ar globa / įsivaikinimas yra didžiulis pokytis bet kurioje šeimoje.
Ar liūdesys = depresija?
Liūdesys yra natūralus jausmas, kurį patiria bene kiekvienas. Paprastai liūdime kai kažko netenkame. Pavyzdžiui, miršta artimasis, išvyksta draugas, susipyksti su svarbiu žmogumi, pameti savo mėgstamą ir svarbų daiktą.
Mokytojas ir mokinys – kaip sutarti?
Mokytojo ir mokinio santykiai gali būti kuo įvairiausi. Vieni mokiniai geba lengvai sutarti su savo mokytojais ir jiems nekyla jokių klausimų ar sunkumų. O kitiems lyg tyčia vis iškyla iššūkiai po iššūkių bendraujant su konkrečiu ar net daugeliu mokytojų. Tai patirti yra tikrai natūralu.
„Ne“ reiškia „Ne“. Seksualinė prievarta
Niekas neturi teisės tavęs liesti ar versti tave elgtis taip, kaip nenori. Jeigu manai, kad patyrei seksualinę prievartą, netylėk. Kreipkis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki, taip pat į Vaikų liniją – mes esame pasiruošę tave išklausyti.
Žodis iš S raidės
Paauglystė nepaprastai įvairus laikas ne tik dėl to, kad tai yra didelių pokyčių metas. Bet ir dėl to, kad tai yra didelių atradimų, pirmųjų kartų ir naujų temų metas. Viena iš temų, kuri pradeda rūpėti paauglystėje – intymios patirtys ir lytiniai santykiai. Šįkart pakalbėsime apie pastaruosius.